Ozdrowieńcy często mają problemy z sercem. Warto zgłaszać się na badania

2023.01.18 09:10
Coraz częściej osoby, które chorowały na Covid-19 mają problemy z sercem. Dlatego tak ważne jest, by regularnie się badały i nie bagatelizowały objawów.
Ozdrowieńcy często mają problemy z sercem. Warto zgłaszać się na badania
Fot: pixabay.com

Coraz mniej mówi się o pandemii koronawirusa, jednak w przypadku wielu osób powikłania po chorobie wciąż dają o sobie znać i mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

- Nikt nie przypuszczał, jak wielki wpływ pandemia wywrze na nasze zdrowie i życie. W obecnych czasach, kiedy nasze zdrowie zostało poddane tak ciężkiej próbie, ilość wizyt w poradni kardiologicznej również uległa zwiększeniu. Bardzo często jest to bezpośrednio powiązane z przebytym zakażeniem coronawirusem – mówi Piotr Jakim, kardiolog w Centrum Medycznym Noviline.

Powikłania postcovidowe mogą nawet zagrażać życiu pacjenta. Mogą doprowadzić np. do zapalenia mięśnia sercowego o ciężkim przebiegu (pozapalna niewydolność serca, komorowe zaburzenia rytmu). Mogą też przyczynić się do incydentów zatorowo-zakrzepowych, jak np. zatorowość płucna, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego). Są też łagodniejsze, jak np. nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej bądź zaburzenia rytmu.

- To właśnie z tymi łagodniejszymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do poradni kardiologicznej – mówi Piotr Jakim. - Dolegliwości związane z nadciśnieniem tętniczym dotyczą zarówno pacjentów z pierwszorazowym rozpoznaniem, jak i chorujących od kilku czy kilkunastu lat. Chorzy skarżą się na niekontrolowane wzrosty ciśnienia tętniczego w różnych porach dnia i nocy, często niereagujące na leki stosowane doraźnie, stały wzrost wartości ciśnienia tętniczego pomimo eskalacji leczenia farmakologicznego lub wręcz przeciwnie - okresy niedociśnienia, zwłaszcza po modyfikacji leczenia.

Utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego jest ważne, ponieważ ta choroba zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia zawałów serca, ostrych zespołów aortalnych czy udarów mózgu.

- Są w tej grupie schorzenia będące głównie dokuczliwe, takie jak tachykardia zatokowa, ale też powodujące udary mózgu, jak to się dzieje przy migotaniu przedsionków –wymienia kardiolog.– Na szczęście dzięki możliwościom zarówno diagnostycznym, jak i farmakologicznym, są to jedne z niewielu chorób, gdzie możliwe jest zupełne ich wyleczenie.

Ozdrowieńcy często skarżą się też na spadek tolerancji oraz osłabienie. Jeśli utrzymują się dość długo, jeśli nie ustępują, to konieczna jest wizyta u lekarza.

- Objawy covidowe ustępują najczęściej po 2 - 6 tygodniach, ale mogą się utrzymać jeszcze przez wiele miesięcy – dodaje kardiolog. - Najczęściej ustępują zupełnie, ale nie jest to niestety regułą.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1620 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39