Owacja na stojąco na finał Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich

2018.06.24 12:44
Spektaklem "Popioły" francusko-norweskiej grupy Plexus Polaire zakończył się w sobotę (23.06) 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Widzowie nagrodzili go owacją na stojąco.
Owacja na stojąco na finał Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich
Fot: Bogumił Gudalewski

Piroman w norweskim miasteczku

Niepokojący spektakl "Popioły" powstał na kanwie książki G. Heivolla i opowiada historię norweskiego podpalacza. W małym miasteczku Finsland spłonął dom, a potem rozpętała się seria dziwnych podpaleń. Paliła się stara szopa, stodoła w lesie, gospodarstwo i kolejne dwa domy. Rośnie przerażenie wśród całej społeczności.

Zachwyca forma spektaklu. Artyści z niezwykłą precyzją animują lalki ludzkich rozmiarów - czasem trudno odróżnić lalkę od jej animatora. Ciekawa jest też dwutorowa konstrukcja opowieści. Losy piromana splatają się z losami pisarza, który postanowił spisać historię podpaleń. Zaczęła się ona, gdy miał zaledwie kilka miesięcy, ale ciągle w nim siedziała. Dowiadujemy się, że ma problemy z alkoholem. Pojawiający się na scenie martwy łoś to początek zaskakujących wspomnień o ojcu.

Fascynujących momentów w trwających niewiele ponad godzinę spektaklu jest więcej. Np. moment walki autora z ogromną lalką-psem. Zachwyca też mocna muzyka i inteligentnie dawkowane światło. Obejrzenie tego przedstawienia było wspaniałym doświadczeniem.

Jubileusz Białostockiego Teatru Lalek

Spektakl zwieńczył też jubileusz 65-lecia Białostockiego Teatru Lalek, który placówka w tym roku świętowała.

- Teatr to przede wszystkim ludzie. Z ruchu amatorskiego narodził się tutaj teatr zawodowy. Potem zasiane ziarno przemieniło się w piękne drzewo, które dało cudowne owoce. A my - następcy - staramy się tego drzewa nie zepsuć - mówił Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u.

W ciągu 65 lat działalności BTL wystawił 316 premier. Najczęściej granym spektaklem jest "Pan Brzuchatek" w reż. Ryszarda Dolińskiego - ten spektakl białostoccy lalkarze zagrali aż 250 razy. BTL to marka rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale też na arenie międzynarodowej. Tylko w sezonie 2017/2018 Teatr wyjeżdżał ponad 20 razy, w tym do Chin. Zaś w ciągu ostatnich 5 lat lalkarze zdobyli blisko 50 nagród i wyróżnień.

Podczas jubileuszowej gali zespół Teatru wzbogacił się o kolejne nagrody i odznaczenia. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski - w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - wręczył członkom zespoły artystycznego medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis": Alicji Bach - srebrny medal, zaś Krzysztofowi Pilatowi, Iwonie Szczęsnej, Marii Rogowskiej, Arturowi Dwulitowi, Mirosławowi Janczukowi, Grażynie Kozłowskiej oraz Jackowi Malinowskiemu - brązowe medale. Ponadto Adam Zieleniecki, Krzysztof Pilat oraz Wojciech Szelachowski otrzymali z rąk radnych województwa Mieczysława Bagińskiego i Karola Pileckiego Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Swoje nagrody i wyróżnienia przyznał również dyrektor teatru.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1220 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39