WHO podaje, że zaledwie w ciągu ostatnich 20 lat, liczba otyłych dzieci wzrosła aż trzykrotnie. Jeśli chodzi o polską młodzież, to ta tyje najszybciej w Europie. Najnowsze badania zachowań zdrowotnych polskiej młodzieży w wieku 11-15 lat wskazują, że nadmierna masa ciała występuje u 29,7% chłopców i 14,3% dziewczyn.
Otyłość wśród dzieci jest bardzo groźna i może przełożyć się na wiele problemów zdrowotnych, m.in. nadciśnienie tętnicze, insulinoodporność prowadząca do cukrzycy, miażdżyca, u dziewczynek może skutkować zespołem policystycznych jajników i zaburzeń płodności w wieku rozrodczym, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, bezdechy senne, problem ze snem, zaburzenia układu kostno – stawowego czy problemy psychiczne takie jak stany depresyjne, spadek poczucia pewności siebie, zwiększone ryzyko nałogów i samobójstw.
Niektórzy mylnie powtarzają, że "dziecko wyrośnie z otyłości", niestety to błędne przekonanie. Ponad 80% otyłych dzieci zmaga się też z nadwagą w życiu dorosłym.
Centrum Dietetyki Stosowanej chcąc uświadomić dzieci i ich rodziców jak niebezpieczna może być otyłość organizuje darmowe badania obejmujące m.in. pomiar masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możliwe będzie zweryfikowanie, czy dziecko zmaga się z nadwagą, czy z otyłością i powinno rozpocząć dietoterapię.
Bezpłatne konsultacje ruszą 19 września, akcja będzie się odbywała cyklicznie w Centrum Dietetyki Stosowanej przy ul. św. A. Boboli. Rodzice z dziećmi od 8. roku życia mogą zapisywać się dzwoniąc pod nr 792 930 144.
justyna.f@bialystokonline.pl