Otwarcie wystawy prac Józefa Zimmermana w Galerii im. Sleńdzińskich

dodane dnia: 2012-06-19 przez: cmg02
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-06-22
Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa: "Józef Zimmerman (1887-1954). Białostocki pejzażysta". Artysta przez większą część swego życia był związany z Białymstokiem. Ekspozycja została skompletowana ze zbiorów prywatnych oraz kolekcji rodziny artysty. To pierwsza, od 1955 roku, indywidualna prezentacja dzieł tego autora.

Godz. 18.00
Wstęp wolny


O Autorze
Józef Zimmerman urodził się 2 marca 1887 r. w Warszawie, jako syn Jana, zarządcy zakładu garbarskiego Temler i Szwede oraz Cecylii z Pawłowskich. Po przedwczesnej śmierci ojca wraz matką przeniósł się do Błeszna, obecnie dzielnicy Częstochowy. Do gimnazjum uczęszczał w miejscowości Nowozybkow w Rosji w obwodzie briańskim, gdzie mieszkał u swoich krewnych. W 1915 r. na stałe zamieszkał w Białymstoku, gdzie podjął pracę w charakterze nauczyciela rysunków w Gimnazjum Realnym Męskim i Żeńskim (po upaństwowieniu, w 1919 roku, Państwowe Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta). W 1920 r. zamieszkał przy ul. Staszica 8, w domu rodziny Sztachelskich. Wynajmował to mieszkanie - z wojenną przerwą - do końca życia. Białostocki okres twórczy, najdłuższy w jego karierze artystycznej, zapoczątkował obrazem "Aleja Kasztanowa" namalowanym w 1915 roku, tuż po przybyciu do Białegostoku. W latach 20. i 30. brał udział we wszystkich wystawach prac białostockich plastyków. Podczas II wojny światowej zorganizował z żoną tajne komplety, natomiast oficjalnie pracował jako kancelista w Grundstück Gesselschaft - biurze zarządzającym zajętymi nieruchomościami. W 1944 roku został przymusowo ewakuowany wraz z biurem do Warszawy. We wrześniu jego rodzinę wysiedlono do obozu przejściowego w Pruszkowie. W 1945 artysta powrócił do Białegostoku. Podjął pracę nauczyciela rysunków m.in. w I i II Liceum Ogólnokształcącym. Nauczał też w Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Kilińskiego 7. W 1946 r. został członkiem rzeczywistym Oddziału Białostockiego ZPAP. W latach 1946-48 brał udział w wystawach objazdowych w woj. białostockim. Zmarł nagle 4 października 1954 roku. Został pochowany na białostockim cmentarzu farnym. W 1955 r. w Muzeum w Białymstoku odbyła się wystawa pośmiertna prac artysty.

Największą ilość prac artysty przechowała rodzina. Duża ich część to szkice olejne, często nieukończone, których większe i dopracowane wersje mogą znajdować się u innych właścicieli. Sporo prac znalazło się u osób prywatnych, kupione od artysty lub przez niego podarowane. Należy liczyć się z tym, że jest ich znacznie więcej niż wynikałoby to z katalogu naszej wystawy. Z pewnością białostockie domy kryją wiele prac Józefa Zimmermana, o których pochodzeniu kolejne pokolenia właścicieli z czasem zapomniały.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 2
15-099 Białystok
Imprezy

1972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39