Stowarzyszenie zaprasza do udziału w warsztatach pacjentów, ich bliskich oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem raka jelita grubego.
Podczas bezpłatnych warsztatów specjaliści w dziedzinie onkologii, dietetyki i psychologii omówią zagadnienia dotyczące profilaktyki, wczesnej diagnozy oraz najnowszych metod leczenia raka jelita grubego; znaczenia właściwego odżywiania w czasie choroby, a zwłaszcza podczas leczenia, zwalczania złych przyzwyczajeń i upodobań żywieniowych na korzyść odpowiedniej diety dostarczającej organizmowi siły do walki z nowotworem oraz psychologicznych aspektów przeżywania choroby, w kontekście emocji towarzyszących pacjentowi oraz wpływu psychiki i wsparcia najbliższych w procesie zdrowienia.
Słowo "rak" straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. "trudnej diagnozy". Tymczasem dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Liczby alarmują i jasno wskazują na konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia tego nowotworu. Dostępu do wiedzy potrzebują także osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanej postaci. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia - ten typ raka także można "oswoić".
- Większość pacjentów po informacji, że mają raka, przeżywa szok, a następnie walczy z chorobą, szukając ratunku na wiele różnych sposobów. Rzetelna wiedza pozyskana z pewnych źródeł i pozytywne wsparcie ze strony lekarza i bliskich pozwalają oswoić się z nową sytuacją. Chorzy, którzy są poinformowani o swojej chorobie i otoczeni opieką łagodniej przechodzą kryzysy psychiczne związane z chorobą i skuteczniej współpracują z lekarzem aby przeciwdziałać rozwojowi choroby - mówi Andrzej Piwowarski, prezes Stowarzyszenia POL-ILKO.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.polilko.pl.