Bramy koszar zostały zamknięte. Terytorialsi wyczerpali kalendarz powołań na ten rok. Ostatnich 60 ochotników przeszło instruktaże, pobrało umundurowanie i wyposażenie oraz rozpoczęło pierwsze szkolenia.
Większość kandydatów to osoby, które nie składały przysięgi wojskowej. Ta grupa przejdzie szkolenie podstawowe, którego dalsza część odbędzie się w czasie ferii zimowych (4-17 stycznia). Zwieńczeniem szkolenia podstawowego jest przysięga wojskowa, którą zaplanowano na 17 stycznia. Pozostałą część grupy stanowią żołnierze rezerwy, których czeka szkolenie wyrównawcze.
Ogólnie cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze uczą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku Terytorialsi uczestniczą w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Najmłodszy ochotnik z ostatniego w 2020 r. naboru ma 18 lat, a najstarszy 45 lat. Średnia wieku kandydatów wynosi 28 lat.
Nabór do 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma charakter ciągły. Praktycznych informacji, w tym wsparcia w procesie naboru, udzielają przedstawiciele Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego (tel. 798 607 494). Wnioski o powołanie do służby można także składać za pomocą platformy internetowej ePUAP oraz w Wojskowych Komendach Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach).
1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 tys. żołnierzy.
dorota.marianska@bialystokonline.pl