Ostatni moment, by obejrzeć wystawę Jerzego Nowosielskiego

2017.10.13 11:58
Wykład i monodram "Siedem nieb patriarchy Henocha" są w programie finisażu wystawy Jerzego Nowosielskiego. Wydarzenia odbędą się w sobotę (14.10) w Muzeum Ikon w Supraślu.
Ostatni moment, by obejrzeć wystawę Jerzego Nowosielskiego
Fot: materiały organizatora

Wykład "Nowosielski. Ikony. Podlasie. Kanon - czy zawsze oczywisty?" wygłosi w sobotę Ewa Zalewska z Muzeum Ikon w Supraślu. Z kolei monodram Jerzego Łazewskiego "Siedem nieb patriarchy Henocha" powstał w oparciu o Słowiańską Księgę Henocha - tekst apokryficzny Biblii Hebrajskiej i Starego Testamentu.

Monodram jest opowieścią o podróży biblijnego patriarchy do siódmego nieba. Apokryf ten to żydowski tekst początków naszej ery, czasu życia i działalności Jezusa, zachowany jednak tylko w słowiańskim przekładzie z X w. i bardzo ważny dla Kościoła Wschodniego, szczególnie jego ikonologii. Wizyjny, pełny fascynujących opisów tekst okazał się też znakomitym materiałem dramatycznym. Opowieść o Henochu jest pretekstem do głębszej refleksji nad najważniejszymi problemami moralnymi.

Jerzy Łazewski, obok twórczości teatralnej, zajmuje się również rzeźbą i ceramiką. Aktor prezentuje własnoręcznie wykonane ikony ceramiczne, które stanowią główny element scenograficzny monodramu.

Wydarzenia rozpoczną się o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny na podstawie wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wystawa w Muzeum Ikon jest specjalnie przygotowaną prezentacją prac prof. Jerzego Nowosielskiego, twórczości będącej częścią niezwykłego zjawiska współczesnej sztuki sakralnej opartej na bizantyńskich wzorcach, a tworzonej w czasach trudnych dla tożsamości religijnej Polaków.

Wśród nich znalazły się dzieła związane z Podlasiem, takie jak "Szafirowy ikonostas" (1966), pierwotnie przeznaczony do cerkwi w Orzeszkowie oraz przedstawienie "Ostatniej Wieczerzy", a także "Deesis" z 1982 r., które miały zająć miejsce w ikonostasie cerkwi w Klejnikach, do czego jednak nigdy nie doszło. Ikony zostały wypożyczone z parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

Zobacz też: Ikony Jerzego Nowosielskiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1908 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39