Na około 25 "salach" muzealnych są lub wkrótce będą wyczerpująco przedstawione historie obywateli polskich II RP, począwszy od ich życia przed wojną, poprzez tragiczne przeżycia wojenne aż do losów powojennych.
Pierwsza z internetowych ekspozycji - przygotowana w ramach projektu Fundacji Kresy-Syberia - "Kresy Wschodnie II RP 1918-1939" została otwarta w sierpniu ubiegłego roku.
Od tego czasu powstają kolejne: jedna poświęcona masowym deportacjom na Sybir czy "sala" Armii Andersa przedstawiająca wszelkie zebrane dokumenty jej dotyczące. Otwierane "sale" - zawierają wyczerpujące opisy tła historycznego i sylwetki osób, bogate galerie fotografii, prezentują dokumenty źródłowe oraz relacje światków - w wersji pisanej, mówionej i wideo.
Zarówno liczba "sal", jak i ich "wielkość" nie jest ostatecznie określona. Zamierzeniem wirtualnych muzealników jest zebranie w jednym miejscu wszelkich możliwych dokumentów źródłowych odnośnie polskiej gehenny i Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej tak, aby odwiedzający mogli w jednym miejscu zapoznać się z większością zbiorów na ten temat.
"Sale" muzealne nie stanowią zamkniętego projektu. Poprzez działania Fundacji w Polsce i poza granicami zbiory codziennie się powiększają o kolejne archiwalia, wspomnienia, nagrania, a sale muzealne się poszerzają. Muzeum posiada również inne, interesujące elementy tradycyjnej placówki - chociażby wystawy czasowe, w których prezentuje np. interesujące pozycje książkowe. W planach Fundacji Kresy-Syberia jest także tworzenie modułów edukacyjnych, organizacja seminariów, gromadzenie i nagrywanie wspomnień Sybiraków.
Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało specjalne spotkanie prezentujące wirtualne Muzeum Kresy-Syberia, które otwiera nową "salę" poświęconą Polakom w Afryce. Na spotkaniu tym prof. Adam Dobroński omówi tło historyczne i drogi Polaków z zesłań na Syberii i w Kazachstanie do Afryki. Następnie losy Polaków w Afryce - obozy, ich charakterystykę, codzienność, dzieje Polaków w momencie likwidacji obozów i kontakty powojenne przedstawi Aneta Hoffman, dyrektor generalny Fundacji Kresy-Syberia/Polska. Badaczka zaprezentuje także nową salę "Polscy uchodźcy w Afryce" i opowie o zbieraniu ikonografii, wspomnień oraz wywiadów. Będzie można w tym czasie posłuchać relacji świadków - "Afrykańczyków" - nagranych przez pracowników Fundacji w ramach Audiowizualnego Archiwum Sybiraków.
Spotkanie prezentujące wirtualną placówkę odbędzie się w środę (15.06) o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska.
Celem Fundacji Kresy-Syberia jest inspirowanie, promocja i wspieranie badania, upamiętniania i upowszechniania na skalę światową losów obywateli polskich w czasie II wojny światowej na terenach okupowanej Polski oraz na wychodźstwie. Jej zadaniem jest także wspieranie Polaków na emigracji w poszukiwaniach dotyczących losów ich rodzin oraz wspomaganie i prowadzenie współpracy Polonii w dziedzinach: oświaty, nauki, kultury, religii i gospodarki.
Muzeum Kresy-Syberia zrealizowano w ramach zlecania kancelarii Senatu jako zadanie dotyczące opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Dofinansowało je ministerstwo kultury. Działa pod adresem www.kresy-siberia.org.