Oryginalne muzeum Kresy - Syberia. Prezentacja w Białymstoku

2011.06.15 00:00
Kompleksowe muzeum, dostępne dla każdego, z salami wystawowymi poświęcone obywatelom polskim represjonowanym w trakcie II wojny światowej oraz ukazujące wysiłek Polaków na uchodźstwie - ta oryginalna placówka działa już od ponad roku. Oryginalna? Tak, bo wszystko dzieje się w przestrzeni wirtualnej. Do promocji tego międzynarodowego projektu włączyło się białostockie Muzeum Wojska.
Oryginalne muzeum Kresy - Syberia. Prezentacja w Białymstoku
Fot: www.kresy-siberia.org
Fragment osiedla polskiego w Tengeru (Tanganika) - ulica Antokolska

Na około 25 "salach" muzealnych są lub wkrótce będą wyczerpująco przedstawione historie obywateli polskich II RP, począwszy od ich życia przed wojną, poprzez tragiczne przeżycia wojenne aż do losów powojennych.

Pierwsza z internetowych ekspozycji - przygotowana w ramach projektu Fundacji Kresy-Syberia - "Kresy Wschodnie II RP 1918-1939" została otwarta w sierpniu ubiegłego roku.
Od tego czasu powstają kolejne: jedna poświęcona masowym deportacjom na Sybir czy "sala" Armii Andersa przedstawiająca wszelkie zebrane dokumenty jej dotyczące. Otwierane "sale" - zawierają wyczerpujące opisy tła historycznego i sylwetki osób, bogate galerie fotografii, prezentują dokumenty źródłowe oraz relacje światków - w wersji pisanej, mówionej i wideo.

Zarówno liczba "sal", jak i ich "wielkość" nie jest ostatecznie określona. Zamierzeniem wirtualnych muzealników jest zebranie w jednym miejscu wszelkich możliwych dokumentów źródłowych odnośnie polskiej gehenny i Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej tak, aby odwiedzający mogli w jednym miejscu zapoznać się z większością zbiorów na ten temat.

"Sale" muzealne nie stanowią zamkniętego projektu. Poprzez działania Fundacji w Polsce i poza granicami zbiory codziennie się powiększają o kolejne archiwalia, wspomnienia, nagrania, a sale muzealne się poszerzają. Muzeum posiada również inne, interesujące elementy tradycyjnej placówki - chociażby wystawy czasowe, w których prezentuje np. interesujące pozycje książkowe. W planach Fundacji Kresy-Syberia jest także tworzenie modułów edukacyjnych, organizacja seminariów, gromadzenie i nagrywanie wspomnień Sybiraków.

Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało specjalne spotkanie prezentujące wirtualne Muzeum Kresy-Syberia, które otwiera nową "salę" poświęconą Polakom w Afryce. Na spotkaniu tym prof. Adam Dobroński omówi tło historyczne i drogi Polaków z zesłań na Syberii i w Kazachstanie do Afryki. Następnie losy Polaków w Afryce - obozy, ich charakterystykę, codzienność, dzieje Polaków w momencie likwidacji obozów i kontakty powojenne przedstawi Aneta Hoffman, dyrektor generalny Fundacji Kresy-Syberia/Polska. Badaczka zaprezentuje także nową salę "Polscy uchodźcy w Afryce" i opowie o zbieraniu ikonografii, wspomnień oraz wywiadów. Będzie można w tym czasie posłuchać relacji świadków - "Afrykańczyków" - nagranych przez pracowników Fundacji w ramach Audiowizualnego Archiwum Sybiraków.

Spotkanie prezentujące wirtualną placówkę odbędzie się w środę (15.06) o godzinie 17.00 w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska.

Celem Fundacji Kresy-Syberia jest inspirowanie, promocja i wspieranie badania, upamiętniania i upowszechniania na skalę światową losów obywateli polskich w czasie II wojny światowej na terenach okupowanej Polski oraz na wychodźstwie. Jej zadaniem jest także wspieranie Polaków na emigracji w poszukiwaniach dotyczących losów ich rodzin oraz wspomaganie i prowadzenie współpracy Polonii w dziedzinach: oświaty, nauki, kultury, religii i gospodarki.

Muzeum Kresy-Syberia zrealizowano w ramach zlecania kancelarii Senatu jako zadanie dotyczące opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Dofinansowało je ministerstwo kultury. Działa pod adresem www.kresy-siberia.org.

E.S.

1779 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39