Wyniki były zbierane przy pomocy 40 specjalnych wskaźników. Krajowy Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2014 pokazuje, jak działa służba zdrowia w trzech kategoriach w poszczególnych województwach. Podlaskie uplasowało się na drugiej pozycji w kraju w kategorii "Jakość konsumenckiej opieki zdrowotnej" (pierwsze miejsce zajęło województwo opolskie).
– To ogromny sukces – mówi Karol Pilecki, członek zarządu województwa podlaskiego, odpowiedzialny za służbę zdrowia - Będziemy pracować na jeszcze lepsze wyniki.
Z badania wynika, że mieszkańcy naszego województwa są najbardziej zadowoleni z systemu opieki zdrowotnej na Podlasiu. Średnia ocena pacjentów to 2,59 (w sali 1-5). Doceniamy także profesjonalizm i kompetencje lekarzy oraz efektywność leczenia.
Raport pokazuje, że mieszkańcy Podlasia najrzadziej w Polsce muszą rezygnować z zakupów leków z powodów finansowych. Z kolei tylko niespełna 13 proc. rezygnuje z wizyty u lekarza z powodu braku pieniędzy. W innych województwach liczby są o wiele wyższe, sięgają nawet 1/4 ankietowanych.
Raport pokazuje jednak też, że podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje najmniej w skali kraju na opiekę długoterminową. U nas wynosi to niespełna 300 zł, podczas gdy kwoty w innych województwach sięgają nawet 500 zł.
- Świadczenia jednodniowe w naszym województwie się zwyczajnie nie sprawdziły - mówi Adam Dębski, rzeczniki podlaskiego NFZ - Raport uwzględnił tylko grupę osób w wieku powyżej 75 lat.
Świadczenia w przeliczeniu na 10 tys. ubezpieczonych pokazują, że nasze województwo mieści się w średniej krajowej.
lukasz.w@bialystokonline.pl