O pomyśle organizacji okrągłego stołu ws. migrantów działacze Polski 2050 poinformowali przy przejściu granicznym w Kuźnicy. Mieliby w nim uczestniczyć przedstawiciele strony rządowej, samorządowcy, służby mundurowe, wolontariusze działający przy granicy, a także reprezentanci Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Praw Podstawowych oraz Fronteksu.
- Domagamy się od polskiego rządu przestrzegania prawa - niestosowania push-backów, wypychania migrantów za granicę, i umożliwienia uruchomienia procedury ochrony międzynarodowej dla osób, które poszukują ochrony prawnej w Polsce. Jest to szczególnie pilne w obliczu dramatycznej sytuacji dzieci i małoletnich - mówiła Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka Polski 2050.
Wg Polski 2050 przy okrągłym stole powinny zostać wypracowane procedury ratunkowe czy zasady współpracy służb mundurowych z aktywistami niosącymi pomoc przy granicy. Niezbędne są ponadto programy psychologicznego wsparcia dla mieszkańców strefy przygranicznej i pomoc dla firm, które ucierpiały z powodu ograniczeń i zamknięcia strefy przygranicznej.
- Na tej granicy polskie dzieci spotykały się z obrazem wywożonych grup uchodźców, nadal spotykają się z grupami umundurowanych z długą bronią. Wsparcie psychologiczne jest potrzebne, a ze strony rządowej słyszymy o pieniądzach na potencjalną naprawę dróg. Naprawione drogi nie załatają dziury w sercu ani w psychice dziecka i mieszkańców. Mamy kolejne miesiące, a wsparcia dla mieszkańców nadal nie ma - mówił wiceprzewodniczący Polski 2050 Maciej Żywno.
Jego zdaniem krągły stół humanitarny zamknąłby "konflikt polsko-polski" dotyczący udzielania pierwszej pomocy i ścigania aktywistów przez służby.
- Czas, aby okrągły stół humanitarny zastanowił się, jak można tutaj jednak współpracować przy tym, aby ludzi z tego lasu granicznego wyciągać i przeprowadzać przez procedurę, ale żeby też zalegalizować i pozwolić działać wolontariuszom leganie, bo to co robią, jest legalne - mówił wiceprzewodniczący Polski 2050 Maciej Żywno.
Natomiast europosłanka Róża Thun podkreśliła, że Polska powinna być współinicjatorem i aktywnym uczestnikiem prac na forum europejskim w sprawach polityki migracyjnej dla całej Unii Europejskiej.
- Ludzie nie tylko giną na Podlasiu, mieliśmy tragiczny wypadek zatonięcia statku na Morzu Śródziemnym, które często określane jest jako największe cmentarzysko w Europie. Nie chcemy, aby tutaj było podobnie - mówiła.
Polska 2050 ma zamia zwrócić się o organizację "migracyjnego" okrągłego stołu w najbliższym tygodniu.
ewelina.s@bialystokonline.pl