Projekt wystartował w zeszłym roku jako inicjatywa grupy pasjonatów, pragnących uwiecznić zanikającą architekturę drewnianą Białegostoku. Powstał wtedy program warsztatów fotograficznych, których głównych bohaterem były drewniane, białostockie domy, a białostoczanie mogli dzielić się swoimi historiami rodzinnymi na łamach bloga projektu.
W tym roku wolontariusze we współpracy z Galerią im. Sleńdzińskich przygotowali kolejny zestaw spotkań. Jako pierwsze, już 11 czerwca, odbędzie się piknikowe spotkanie pod hasłem "Podwórkowe laboratorium", w czasie którego będzie można wziąć udział w warsztatach fotografii otworkowej i tworzenia naturalnych kosmetyków. Poza tym będzie również czas na opowieści o swoich wspomnieniach - a to wszystko w leniwej atmosferze starego, bojarskiego ogrodu przy ul. Koszykowej 1. Kolejne spotkanie odbędzie się 12 czerwca i będą to warsztaty rękodzielnicze "Wzory przeszłości", prowadzone przez Paulinę Gajdę. Uczestnicy ozdobią przedmioty domowego użytku za pomocą szablonów, inspirowanych wzornictwem białostockich, drewnianych domów - tak by dawne ozdoby mogły zagościć we współczesnych wnętrzach. 18 czerwca z kolei to czas na modelarskie warsztaty "Od kreski do deski". Tutaj uczestnicy stworzą model domu drewnianego z balsy oraz podkładów tekturowych. Za wzór wykonania poszczególnych elementów posłużyły budynki ze Szlaku Architektury Drewnianej.
Tegoroczną edycję projektu kończy natomiast gra miejska "Sekrety Chanajek". Tropiąc postacie z przeszłości, uczestnicy zmierzą się z zadaniami fotograficznymi. Kogo spotkają na swojej drodze? Okaże się już 19 czerwca.
Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny, prowadzone są jednak wcześniejsze zapisy. Chęć udziału można zgłaszać mailowo: bialystokzdrewna@gmail.com. Zapisy potrwają do 10 czerwca.
anna.d@bialystokonline.pl