Serwis internetowy Business Insider w oparciu o dane GUS, morizon.pl, NFZ i GIOŚ sporządził ranking najlepszych miast do życia w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazł się Poznań. Białystok zamyka listę.
Najlepsze miasto do życia - na jakiej podstawie wybierano?
Portal sporządzający ranking opierał się na kilku kategoriach. Pierwszą z nich jest bezrobocie - uznano, że mimo stosunkowo niskiego bezrobocia w kraju, w stolicy Podlasia ten problem jest największy. Najłatwiej o pracę w Poznaniu, Katowicach i w Warszawie.
Nie możemy również pochwalić się wysokością średniego wynagrodzenia - tu także wypadamy najsłabiej, a tuż nad nami są Kielce. Najlepiej płacą w Krakowie, na tle innych miast bardzo dobrze wypada tu także Gdańsk oraz stolica.
Jak się okazuje, w Białymstoku jest duży problem również z dostępnością mieszkań - inaczej niż w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.
W stolicy Podlasia niełatwo także dostać się do lekarza na NFZ, choć w tej kategorii gorzej niż u nas jest jeszcze w Szczecinie. Trudności w dostępie do służby zdrowia nie mają za to mieszkańcy Łodzi, Lublina, Kielc czy Gdańska.
Nie we wszystkich kategoriach wypadamy najgorzej
Są jednak także pozytywy. W Białymstoku mamy niską przestępczość, więc możemy czuć się bardziej komfortowo niż mieszkańcy Łodzi czy Krakowa lub Katowic - te z kolei uznano za najbardziej niebezpieczne miasto w Polsce.
Jak przystało na stolicę najbardziej zielonego regionu Polski, możemy pochwalić się także dobrą - na tle innych miast - jakością powietrza. Nie jesteśmy jednak numerem jeden i w tej kategorii. Lepsze powietrze jest w: Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie czy Szczecinie. Według wniosków autorów rankingu, najbardziej zanieczyszczona pod tym względem jest Warszawa.
24@bialystokonline.pl