Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich. Niezwykłe odkrycie
Informację o niecodziennym odryciu przekazał za pomocą mediów społecznościowych Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Jak się okazało, w trakcie prac na terenie założenia pałacowego odkryto fragmenty murów, które najprawdopodobniej są reliktami fundamentów zespołu budynków dawnej oranżerii pałacowej z końca XVIII wieku (Oranżerii i Domu Ogrodnika).
W tym miejsu warto wspomnieć, że budynki części przedmiotowego zespołu zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku. Do naszych czasów dotrwał jedynie budynek obecnego Collegium Floridum przy ulicy Mickiewicza 2B. W przeszłości obiekt ten nosił nazwę Oranżerii Drugiej Wielkiej.
Oranżerie na magnackich dworach epoki baroku pełniły rolę pomieszczenia służącego do przechowywania ogrodowych roślin egzotycznych, lecz nie tylko. Takie pomieszcznie pełniło również funkcję reprezentacyjną i miało świadczyć o przepychu rezydencji i dobrym guście gospodarza.
Co dokładnie znaleziono?
Na miejscu znaleziono dwa fragmenty muru ceglanego, licowanego, łączonego zaprawą wapienną Po zgłoszeniu odkrycia pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku natychmiast udali się na miejsce, aby przeprowadzić wstępne oględziny. Z uwagi na historyczną wartość znaleziska, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o dalszym wstrzymaniu prac i zlecił wykonanie ratowniczych badań wykopaliskowych w niezbędnym zakresie.
Odkrycie związane z Pałacem Branickich przypomina o świetności tego założenia, które było nie tylko "Polskim Wersalem", ale także świadectwem bogactwa i rozmachu epoki.
Przeczytaj też: Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego odkryto przedmiot z dalekiej przeszłości
24@bialystokonline.pl