Odwrócona tęcza - rzadkie zjawisko pojawiło się nad Białymstokiem

2015.07.23 00:00
Łuk okołozenitalny, popularnie nazywany odwróconą tęczą, był widziany nad Białymstokiem. To bardzo rzadkie zjawisko optyczne w atmosferze.
Odwrócona tęcza - rzadkie zjawisko pojawiło się nad Białymstokiem
Fot: Joanna

W środę (22.07) na niebie nad Białymstokiem została sfotografowana odwrócona tęcza.

- Zdjęcie zostało zrobione na skrzyżowaniu ul. Zwycięstwa i Hetmańskiej, z widokiem w stronę al. Jana Pawła II - informuje nas Czytelniczka Joanna.

Łuk okołozenitalny nie pojawia się często, bardzo zaskakuje obserwatorów. Tak było i w Białymstoku.

Zasada powstawania kolorowego łuku jest identyczna jak w przypadku tęczy. Różni się jedynie tym, że promienie słoneczne załamują na kryształkach lodu w formie sześcioramiennych płytek, a w tęczy w kroplach wody o kształcie zbliżonym do kulistego. Duży kąt (90°) między powierzchniami łamiącymi sprawia, że separacja kolorów jest duża, tęczowe barwy łuku okołozenitalnego są jeszcze czystsze niż w tęczy. Aby łuk ten powstał, Słońce nie może być wyżej niż 32,5° ponad horyzontem, w przeciwnym wypadku światło ulega całkowitemu wewnętrznemu odbiciu zanim opuści kryształ lodu. Najpiękniejsze łuki okołozenitalne powstają, gdy słońce znajduje się między 15 a 25° ponad horyzontem.

Niezwykle rzadko zdarza się, że promienie słoneczne załamują się na kryształkach lodu w formie trójkątnych płytek. Wówczas potencjalnie istnieje możliwość zaobserwowania pełnego okręgu w zenicie. To tzw. łuk Kerna. Pierwszy raz zaobserwowano je i opisano w 1895 r., zaś sfotografowano dopiero w 2007 r. w Finlandii.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
1487 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39