W obecnej siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej znajdował się punkt zbiorczy dla ochotników, którzy w lipcu i sierpniu 1920 r. stanęli do walki przeciwko bolszewikom.
Do Armii Ochotniczej zaciągali się m.in. pracownicy zakładów, którzy nie podlegali poborowi, harcerze, uczniowie i młodzież akademicka. To "pospolite ruszenie" było odpowiedzią na wezwanie Rady Obrony Państwa, aby wszyscy Polacy zdolni do noszenia broni zgłaszali ochotniczo do obrony ojczyzny przed bolszewikami.
"W szeregi nowo utworzonej Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób. Reprezentowały one różne środowiska i stany społeczne. W takiej chwili nie liczyły się jednak żadne podziały, liczyło się tylko dobro zagrożonej Ojczyzny!(...) Utworzone z ochotników, liczne polskie oddziały, walczyły dzielnie i mężnie. Wielu z tych żołnierzy poległo, ale ich śmierć nie poszła na marne. Dzięki ich bohaterskiej ofierze, bolszewicka nawała została odparta! Niech, ta odsłonięta dzisiaj tablica na cześć 100. rocznicy utworzenia Armii Ochotniczej, zawsze przypomina obecnym i przyszłym pokoleniom o wielkim patriotyzmie i poświęceniu naszych przodków w imię miłości do Ojczyzny" - napisał w liście marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w sobotę (18.07). Zorganizował ją IPN w Białymstoku i Podlaski Oddział Straży Granicznej.
anna.d@bialystokonline.pl