Jeszcze tylko przez kilka dni będą przyjmowane zgłoszenia do "Odkrywców Diamentów". Inicjatywa ma na celu wyłonienie oraz wsparcie uzdolnionych uczniów oraz studentów-innowatorów.
- Wnioski o dofinansowanie projektów z zakresu nauk ścisłych mogą składać zespoły uczniowskie (z 7. i 8. klas podstawowych oraz szkół średnich), które składają się z minimum dwóch uczniów oraz mentora. Mentorem może być zarówno nauczyciel, jak i inna, niezwiązana ze szkołą osoba pełnoletnia. Zgłoszenia, w których znajdzie się opis projektu oraz kwota potrzebna do jego realizacji, należy złożyć do 7 września przez stronę internetową Odkrywcy Diamentów – wyjaśnia Agnieszka Mońko, koordynator programu Odkrywcy Diamentów na Politechnice Białostockiej.
Do 7 września wnioski o stypendia mogą też składać studenci największej uczelni technicznej w regionie, którzy pracują nad innowacjami technicznymi, mają osiągnięcia związane z udziałem w konkursach krajowych i międzynarodowych.
Zainteresowani muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie konkursu "Odkrywcy Diamentów". Następnie 9 września odbędzie się zebranie Kapituły Programu Odkrywcy Diamentów, która podejmie decyzję o przyznaniu środków.
Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów – jak działa?
Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów to inicjatywa Politechniki Białostockiej oraz 11 przedsiębiorstw (Budmex, Coral, Cynkomet, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Kombinat Budowlany, malow, MetalFach, Rosti, Samasz, Unibep i Wodociągi Białostockie), którzy wspólnie pomagają uzdolnionej młodzieży szkolnej i studentom, przyznając im fundusze na rozwijanie swoich innowacyjnych pomysłów i prezentowanie ich na arenie krajowej i międzynarodowej.
Kapituła stara się wyłonić te projekty, które oferują ciekawe rozwiązania z zakresu technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. Wszystkie zgłoszenia dokładnie analizuje i ocenia je pod względem oryginalności i innowacyjności, a następnie przyznaje kwotę dofinansowania, którą uczniowie mogą przeznaczyć m.in. na zakup materiałów i usług niezbędnych do realizacji projektów czy opłaty związane z udziałem w konkursach.
Do tej pory Stowarzyszenie wsparło finansowo już ponad 50 zespołów uczniowskich, które na swoje projekty otrzymały ponad 250 tys. zł. Jednym z najwybitniejszych "Diamentów" był niewątpliwie Petros Psyllos, wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie młody wynalazca z Białegostoku.
justyna.f@bialystokonline.pl