- "PustoStan" to mój pierwszy monodram. Idea spektaklu zrodziła się podczas mojej współpracy z osobami bezdomnymi, podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" w Białymstoku, przy powstawaniu filmu dokumentalnego "Eleos. Twoja Historia". W trakcie licznych spotkań i kilkugodzinnych wywiadów z bezdomnymi, które odbyłem podczas gromadzenia materiału do filmu, zaczęły kwitnąć we mnie pytania o to, czy istnieją realne korzenie bezdomności, mówiąc w skrócie, dające się sformułować powody bezdomności wynikające z ludzkiej tożsamości. W konsekwencji moje rozmyślania powędrowały w kierunku "domności", a dalej w kierunku domu. Co to jest dom, a co to jest "domność"? - wyjaśnia Rafał Pietrzak, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Doszedł on do wniosku, że "domność" z domu wyrasta, a dom na "domności" rośnie. Jak owoc i ziarno. "Domność" to jest wszystko to, co chcemy pamiętać i co chcemy zapomnieć, kiedy wspominamy dom. "Domność" to jest to, o czym myślimy z miłością lub żalem, kiedy wspominamy dom. "Domność" to jest to, co z domu naszego starego do domu nowego zabieramy, ale i to, co zdecydowanie przed drzwiami naszego nowego domu zostawiamy. W konsekwencji jest to też nasza umiejętność tworzenia domu, potencjał. To z "domności" budujemy nasze domu, nie z cementu. Na tym gruncie w gruncie rzeczy.
- W spektaklu "PustoStan" oddaję głos bezdomnym poprzez fragmenty wywiadów. Oddaję także głos ludziom, dla których dom to największa wartość. Oddaję głos ludziom, dla których dom to duchowy symbol poczucia przynależności. Oddaję głos sobie, dla którego dom to od wielu lat temat rozmyślań nad własną tożsamością i fundamentem człowieczeństwa - mówi Rafał Pietrzak.
Spektakl został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku "Młodzi Twórcy". Będzie można go obejrzeć w czwartek, piątek i sobotę (24, 25 i 26 stycznia) o godz. 19.00.
Zobacz też: Spektakl "PustoStan"
anna.d@bialystokonline.pl