Od stycznia zmiany w zasiłku chorobowym. Warto o nich wiedzieć

2022.01.12 16:08
W styczniu 2022 roku weszły w życie nowe przepisy odnośnie zasiłku chorobowego. Wprowadzono bowiem kilka zmian, o których warto wiedzieć.
Od stycznia zmiany w zasiłku chorobowym. Warto o nich wiedzieć
Fot: pixabay.com

W styczniu zmieniły się przepisy dotyczące zasiłku chorobowego

Od nowego roku zmieniły się zasady liczenia długości zasiłku chorobowego.

- Do końca ubiegłego roku sumowane były te zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tę samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach, czyli gdy e-ZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową – okres zasiłkowy naliczany był na nowo – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim. – Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy, gdyż wszystkie zwolnienia, pomiędzy którymi nie ma przerwy 60 dni, sumują się do jednego limitu – dodaje.

Zgodnie z nowymi przepisami zmienił się okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Od stycznia można pobierać go do 91 dni. Ta zasada dotyczy jednak m.in. osób chorych na gruźlicę lub niezdolnych do pracy w okresie ciąży.

Jeśli ktoś wykorzysta maksymalny okres zasiłku chorobowego i po tym czasie wziąć nie będzie zdolny do pracy, wówczas będzie mógł wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy. Dostanie je osoba, która dalej choruje, jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy w wyniku dalszego leczenia lub rehabilitacji.

Nowelizacja ustawy dotyczącej zasiłku chorobowego dookreśliła tez przepisy odnośnie nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Nie ma teraz żadnych wątpliwości odnośnie tego, że osoba, która pracowała podczas zwolnienia lekarskiego musi później zwrócić nienależnie pobrany zasiłek. Taka zasada już wcześniej funkcjonowała, ale teraz jest wpisana do ustawy.

- Dementuję natomiast pojawiające się w mediach doniesienia mówiące o tym, by pracownicy ZUS mieli pozyskiwać informacje dotyczące naszych klientów od operatorów komórkowych czy banków. Nowe przepisy nie dają nam takich uprawnień – podkreśla Katarzyna Krupicka. - Zapewniam także, że nasi inspektorzy nie będą pytać sąsiadów o to, w jaki sposób chory spędza czas przeznaczony na leczenie, gdyż dysponują skuteczniejszym narzędziami do sprawdzenia, czy ktoś prawidłowo korzysta ze zwolnienia – mówi rzeczniczka.

Jest też zapis dotyczący przekazywania informacji do ZUS

W zmienionych przepisach zawarto także informacje dotyczące przekazywania informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia urząd est uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych, oraz płatników składek..

Zmiany mają przyczynić się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty "chorobowego" bądź ich weryfikacji. Dotyczy to głównie tych sytuacji, gdy osoba zatrudniona jest u dwóch pracodawców. Wówczas ZUS będzie mógł zdobyć informacje odnośnie tego, czy ktoś wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.

Od stycznia obowiązują też zmiany dotyczące kobiet w ciąży. Zyskują one prawo do zasiłku macierzyńskiego również wtedy, gdy urodzą dziecko już po ustaniu zatrudnienia jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

- Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na umowę o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu kobieta będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1822 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39