Od 31 marca w laboratorium, które działa w Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej UMB (AODPiGM) próbki pobierane są od pacjentów z Podlasia z podejrzeniem koronawirusa.
Jak informuje kierująca ośrodkiem dr hab. Joanna Reszeć, około 10% badanych od miesiąca w laboratorium próbek pod kątem choroby COVID-19 oznaczonych jest wynikiem pozytywnym.
Próbki do Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej przywożone są z podlaskich szpitali przez całą dobę. Dziennie laboratorium przeprowadza około 300 badań. Rekord padł w okolicy świąt Wielkiej Nocy, kiedy genetycy wykonali 700 badań w ciągu doby.
Jak informuje Marcin Tomkiel rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w ośrodku pracuje 18 specjalistów patomorfologów oraz 10 ekspertów z zakresu genetyki i cytogenetyki, którzy wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt i laboratoria.
AODPiGM jest jedynym ośrodkiem, w którym oferowana jest także kompleksowa diagnostyka chorób nowotworowych. Jeszcze do niedawna pacjenci z Podlasia cierpiący na nowotwory krwi musieli oczekiwać na wyniki swoich badań genetyczno-molekularnych, które były wykonywane poza regionem. Od połowy 2014 roku dzięki staraniom specjalistów z zakresu biologii molekularnej oraz genetyki pracujących w Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku sytuacja uległa zmianie. Szereg specjalistycznych szkoleń oraz owocna współpraca z krajowym ośrodkiem referencyjnym w zakresie monitorowania molekularnej odpowiedzi na leczenie u chorych na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) przyniosły wymierny efekt.
24@bialystokonline.pl