Występujące w Dolinie Biebrzy otwarte łąki cechują się walorami przyrodniczymi wyróżniającymi je w skali Europy. Są one miejscem gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków: batalionów, rycyków, czajek, krwawodziobów. Stanowią także ważne tereny łowów ptaków drapieżnych, jak orlik grubodzioby, orlik krzykliwy, gadożer. Koszenie łąk zapobiega zarastaniu krzewami i trzciną. Przyczynia się także do ochrony szczególnie cennych zbiorowisk roślinnych, które w innych częściach kraju można spotkać już bardzo rzadko, np. turzyca strunowa, wełnianeczka alpejska, gnidosz królewski, skalnica torfowiskowa.
Jednak od lat 70. XX wieku wsie się wyludniają i rolnicy zaprzestają wypasu bydła. Nieopłacalne stało się koszenie podmokłych łąk. Zaczęły one porastać wierzbami, olchami czy trzciną, a ptaki zaczęły się wycofywać z tych terenów. Żeby zachować naturalny charakter torfowisk, trzeba je wykaszać.
W imprezie Biebrzańskie Sianokosy, która odbędzie się 20 sierpnia mogą wziąć udział kosiarze z gmin biebrzańskich i całej Polski, reprezentacje parków narodowych z kraju i zagranicy, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną przyrody.
Szczegółowe informacje.