Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach przy zabawie ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami.
- Kupujmy je w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.
- Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.
- Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych klasą I i II, klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
- Korzystając z petard pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności: przeczytajmy instrukcję obsługi, nie używajmy ich w grupie osób i w miejscach, w których mogą spowodować pożar.
- Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
- Pamiętajmy, że nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów, ponownie próbować je odpalać czy wrzucać do ogniska. Kierujmy je wyłącznie do góry. Oddalmy się na co najmniej 10 m od odpalanego fajerwerku.
- Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
- Szczególnie uważajmy na dzieci - petardami zajmować się mogą tylko osoby dorosłe.
- Pamiętajmy, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi, grożą kary aresztu, grzywny, a nawet więzienia.