Białystok pamięta
27 czerwca 1941 r. niemieccy okupanci dokonali zbrodni na białostockich Żydach. To tego dnia zamknięto w budynku Wielkiej Synagogi setki osób, po czym ją podpalono.
Wielka Synagoga była okazałą budowlą, powstałą na początku XX wieku. Mieściła się przy ulicy Bożniczej (dziś Suraska). Pożar wywołany przez hitlerowców strawił ją niemal doszczętnie. Niemieccy żołnierze zapędzili do budynku Wielkiej Synagogi mężczyzn i chłopców narodowości żydowskiej i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się bronić lub uciec, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 nawet do 2,5 tys. osób. Kilkanaście osób uratował polski dozorca, Józef Bartoszko, który otworzył tylne drzwi budynku.
Dzień 27 czerwca już na zawsze wpisał się w losy naszego miasta, miasta, które było kiedyś licznie zamieszkiwane przez społeczność żydowską.
Białystok od lat organizuje obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
W poniedziałek (27.06) o godz. 09:00, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem - kopułą Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej w Białymstoku, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w asyście reprezentantów służb mundurowych oraz przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uczczą pamięć białostockich Żydów.
Natomiast o godz. 12:00 w tym samym miejscu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w imieniu białostoczan złoży kwiaty i zapali symboliczny znicz pamięci.
Spotkanie i spektakl
Miejskie instytucje kultury także włączają się w obchody, oddając hołd ofiarom okrucieństwa.
W siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Waryńskiego 24A o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie "Konteksty nieobecności – sympozjum o Wielkiej Synagodze w Białymstoku", zorganizowane przez Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku. To cykl wykładów i prezentacji poświęconych społeczności żydowskiej Białegostoku. O spotkaniu.
Natomiast wieczorem, o godz. 19:00, Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza do sali kina Forum na monodram "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w wykonaniu krakowskiej aktorki Agnieszki Przepiórskiej-Frankiewicz. Spektakl opowiada o losie młodej żydowskiej poetki, zamordowanej przez hitlerowców w Krakowie. O spektaklu.
Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.
anna.kulikowska@bialystokonline.pl