Na początek Dni Dziecka Utraconego wystawa fotografii Anny Banasiak pt. "Te dzieci, które śpiewają w kamieniu". Autorka fotografii zaprasza na spacer po polskich cmentarzach, szczególną uwagę zwracając na groby dzieci. Fotografiom Anny Banasiak będą towarzyszyć teksty poetyckie napisane przez Agnieszkę Kalugę oraz rodziców skupionych wokół Dlaczego - Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych. Wernisaż odbędzie się 9 października o godz. 16 w Sali Różowej WOAK przy ulicy Kilińskiego 8. Tuż po nim pokazany zostanie film Moniki Górskiej "Moje dziecko jest Aniołem". Opowiada historię kilku kobiet, które tracą swoje dziecko przedwcześnie oraz o ich staraniach, by przerwać "zmowę milczenia" wokół tematu poronienia.
- Śmierć dziecka, a zwłaszcza poronienie, jest nadal tematem tabu w naszym społeczeństwie, co sprawia, że rodzice tracący dziecko pozostawieni są sami sobie, otoczeni ciężkim milczeniem, nieświadomi istnienia innych osób w podobnej sytuacji oraz miejsc, w których mogliby uzyskać pomoc. Chcemy umożliwić spotkanie rodzicom w tym trudnym czasie, a także zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby przeżywające żałobę i podpowiedzieć im. jak na nią reagować - powiedziała Agnieszka Masłowiecka, psycholog Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, koordynator projektu.
Kolejne wydarzanie, to akcja balonikowa. Odbędzie się 16 października na Plantach, w okolicach pomnika Praczek. Wypuszczenie baloników będzie symbolizować dziecko, które odeszło. Początek o godz. 15. Obchody Dnia Dziecka Utraconego zakończą się 17 października projekcją filmu i dyskusją. Szczegółowy program na stronie: http://www.pomozim.bialystok.pl/