Czekają nas trzy premierowe spektakle. W listopadzie po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć spektakl “Posprzątane” w reżyserii Bożeny Baranowskiej. Następnie, w marcu i maju 2024 r. repertuar teatru poszerzy się o dwa nowe pokazy: "Szwagierki" w reżyserii Michała Znanieckiego i "Zbrodnie małżeńskie" w reżyserii kierownik literackiej teatru Jolanty Hinc-Mackiewicz.
Szczególną zaletą naszego teatru jest szeroki zakres tematyczny i gatunkowy repertuaru, w którym, jak zapewnia dyrektor teatru Piotr Półtorak, każdy znajdzie coś dla siebie.
Kontynuowane będą również pokazy dotychczas zrealizowanych spektakli, takich jak: "Landschaft", "Wszystko w rodzinie", "Pomoc domowa", "Bóg mordu" , "Boeing, boeing", "Pani Pylińska i sekret Chopina".
Jakie inicjatywy będą kontynuowane w tym sezonie?
Wicedyrektor teatru - Martyna Faustyna Zaniewska - poinformowała również, że placówka będzie kontynuowała realizację projektów: “Kierunek Wschód” oraz “Teatr - lubię to!”. Są one realizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
“Kierunek wschód”, to przegląd teatralny prezentujący kulturę pogranicza. W ramach festiwalu, będziemy mogli obejrzeć spektakle przygotowane przez aktorów z sąsiadujących z naszym krajem państw przygranicznych.
Z kolei inicjatywa “Teatr - lubię to!” skierowana jest do pedagogów, animatorów kultury i wszystkich osób zainteresowanych edukacją teatralną. Wydarzenie ma na celu podnieść umiejętności uczestników, między innymi w aspektach przygotowywania przedstawień oraz pracy z osobami o szczególnych potrzebach.
Wicedyrektorka poinformowała również, że został wyłoniony projektant, który opracuje projekt architektoniczno-budowlany dotyczący przebudowy bazy technicznej teatru i budowy nowej, dodatkowej sceny teatralnej, pracowni stolarskiej, plastycznej i magazynu oraz przestrzeni do prób dla aktorów. Wszystko to odbędzie się w ramach kontynuacji projektu “Scena za rzeką”.
Teatr dla najmłodszych i dla najstarszych?
W ofercie Teatru Dramatycznego od kilkunastu lat znajdują się także warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów placówki. Istnieje 7 grup w 3 “klasach” wiekowych: grupa 10+ oraz po dwie grupy 13+,16+ oraz 19+ .
Grupę dla najmłodszych (10+) prowadzi Kamila Wróbel-Malec. Aktorka opowiedziała, w jaki sposób prowadzi swoje zajęcia:
- Przede wszystkim na początku staramy się dobrze zapoznać. Robimy różne ćwiczenia integracyjne i improwizacyjne. Poświęcam też dużo czasu na dykcję, bo przede wszystkim po niej widać postęp, jaki dzieci poczyniły. Pod koniec sezonu wystawiane jest przedstawienie. Materiał jest dostosowany do możliwości i chęci uczestników.
Najstarsza grupa, 19+ nie jest ograniczona górnym limitem wieku. Zajęcia, jak podkreśla prowadząca - Agnieszka Możejko-Szekowska, są doskonałą okazją do wyzbycia się nagromadzonych w ciągu tygodnia pracy, czy też nauki emocji i uczuć. To szansa, żeby się wykrzyczeć, wypłakać i wyśmiać, bo gdzie indziej to zrobić, jeśli nie w teatrze? - opowiada aktorka.
Zajęcia teatralne, bez względu na wiek poprawiają pewność siebie, uczą wychodzenia z własnej strefy komfortu, wpływają pozytywnie na dykcję i bogactwo językowe uczestników, a przede wszystkim, są okazją do naprawdę świetnej zabawy.
Remont placówki. Kiedy koniec prac?
Jak poinformował dyrektor Piotr Półtorak, prace remontowe w gmachu Teatru Dramatycznego wciąż trwają. Jest to budynek trudny, zabytkowy, a co za tym idzie niezwykle wymagający przy pracach budowlanych. Szacunkowa data zakończenia prac to 07.05.2024 r.
W związku z remontem, spektakle odbywają się w kinie Ton, w Uniwersyteckim Centrum Kultury oraz w auli Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej.
24@bialystokonline.pl