Nowy patent Politechniki Białostockiej

2022.11.17 10:46
Dr Piotr Borkowski z Politechniki Białostockiej wraz z mgr Natalią Wisińską otrzymali patent na urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego.
Nowy patent Politechniki Białostockiej
Fot: PB
Dr Piotr Borkowski

Dr Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od wielu lat konstruuje różne wynalazki, których celem jest pomoc w rehabilitacji. Razem, ze studentką inżynierii biomedycznej Wydziału Mechanicznego – Natalią Wisińską wspólnie opracowali chroniony patentem RP wynalazek „Urządzenie do rehabilitacji stawu nadgarstkowego oraz promieniowo-łokciowego”. Dr Borkowski jest już współautorem .in. patentów urządzeń do ćwiczeń stawu biodrowego, urządzenia do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego czy też ortezy kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka. Pomógł też w stworzeniu innowacyjnej protezy kończyny dla zwierząt.

– Ciągle słyszymy o bólu nadgarstka i wynikających w związku z tym trudnościach – przypomina dr inż. Piotr Borkowski, pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Ból nadgarstka może być wynikiem długotrwałej pracy w niefizjologicznych czyli nienaturalnych warunkach. Dochodzi do nich chociażby w trakcie pisania na klawiaturze komputera, ale również w trakcie długotrwałej pracy np. przy liniach montażowych. Na bóle nadgarstka cierpią również ludzie starsi, u których związane to być może z postępującymi zwyrodnieniami stawów.

Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego od wielu lat specjalizuje się w opracowywaniu urządzeń, które są pomocne w rehabilitacji.

– Jako inżynierowie biomedyczni zawsze weryfikujemy swoje pomysły z lekarzami i to oni są ostatecznymi recenzentami naszej pracy – podkreśla dr inż. Piotr Borkowski. Potencjalni wynalazcy sprawdzają także istniejące już rozwiązania. – Często zdarza się, że urządzenia które zadowolą odbiorcę już istnieją i nie ma sensu konstruowania nowego.

Dr Borkowski podkreśla, że duży wpływ na powstanie patentu miała studentka Natalią Wisińską, która była bardzo zaangażowana w stworzenie tego wynalazku. Jego tajemnica tkwi tak naprawdę w prostej budowie.

– Dzięki prostej i kompaktowej budowie możliwe jest postawienie urządzenia na stoliku i wykonywanie ćwiczeń podczas przerwy w pracy czy też w domu w trakcie  oglądania ulubionego programu – opowiada dr inż. Piotr Borkowski. I zdradza nieco szczegółów zastrzeżonej konstrukcji.

Największa uczelnia techniczna bardzo wspiera pracowników i studentów w zdobywaniu patentów. Działa tan nawet Ośrodek Własności Intelektualnej Politechniki Białostockiej, gdzie można konsultować pomysłu z rzecznikiem patentowym. Sam proces przyznawania patentu trwa zazwyczaj kilka lat.

– W tym przypadku od zgłoszenia upłynęły trzy lata więc radość jest duża – mówi skromnie dr inż. Piotr Borkowski.

Pracownik Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, ma na swoim koncie udział w opatentowaniu 15 wynalazków z zakresu inżynierii biomedycznej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1467 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39