Nowy patent Politechniki Białostockiej

2022.05.17 08:15
Naukowcy z Politechniki Białostockiej zdobyli kolejny patent. Tym razem przyznano go na urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego.
Nowy patent Politechniki Białostockiej
Fot: PB

Naukowcy z Politechniki Białostockiej mogą pochwalić się kolejnym sukcesem. Otrzymali patent na urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego. Sukces należy do dr Jolanty Grażyny Zuzdy z Katedry Marketingu i Turystyki Wydziału Inżynierii Zarządzania, Piotra Borkowskiego z Instytutu Inżynierii Biomedycznej Wydziału Mechanicznego oraz Roberta Latosiewicza z Instytutu Innowacji i Technologii. Trójka ta wspólnie otrzymała patent na wynalazek "Urządzenie do rotacyjnych ćwiczeń stawu skokowego".

Gdy jesteśmy aktywni dużo chętniej uczestniczymy w grach zespołowych, biegamy czy tańczymy. Wówczas często może dojść do kontuzji stawu skokowego.

– Jest on odpowiedzialny za mechanikę chodu, biomechanikę biegu, oraz za aktywne przemieszczanie się w różnych warunkach na różnych powierzchniach i w różnych okolicznościach zmuszających nasz organizm do przemieszczania się – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Latosiewicz, jeden z współtwórców wynalazku.

– Żeby zapobiegać uszkodzeniom stawu skokowego, czy choćby bólom stóp należy wzmacniać mięśnie, poprawiać mobilność w stawie z wykorzystaniem na przykład programu ćwiczeń rotacyjnych opracowanych przeze mnie i prof. Roberta Latosiewicza – dodaje dr hab. n. med. Jolanta Grażyna Zuzda.

Nowy wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwala na wykonanie ruchów odwodzenia i przywodzenia stopy oraz supinacji i pronacji. Czym jest supinacja? To inaczej "rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi". Opatentowany wynalazek pozwala wykonywać stretching statyczny, czyli utrzymać stopę w określonej pozycji do 50 sekund. Urządzenie składa się z modułu do ćwiczeń rotacyjnych oraz ramienia wspomagającego.

– Zadaniem ramienia wspomagającego jest pomoc osobie ćwiczącej w procesie rehabilitacji bądź też pomaganie takiej osobie przez rehabilitanta – wyjaśnia przeznaczenie elementu urządzenia dr inż. Piotr Borkowski.

Zaletą wynalazku jest to, że mogą z niego korzystać wszyscy, bez względu na wiek.

– Terapia ruchowa z wykorzystaniem urządzenia do rehabilitacji stawu skokowego jest kluczowa do osiągnięcia optymalnego zakresu ruchu w stawie, jego bezbolesnego funkcjonowania, aktywizacji mięśni, poprawy krążenia, oraz odżywienia i przyśpieszenia regeneracji tkanek stawowych – zapewnia dr Zuzda.

Z kolei prof. Latosiewicz uważa, że połączenie wiedzy inżyniera i lekarza to klucz sukcesu inżynierii biomedycznej jako dyscypliny naukowej.

– Chciałbym podkreślić olbrzymi wkład intelektualny i zaangażowanie zespołu Politechniki Białostockiej w skonstruowanie innowacyjnych urządzeń do rehabilitacji, niemających odpowiedników polskich i europejskich. Mam nadzieję, że bliska już komercjalizacja programu pozwoli na wdrożenie urządzenia do klubów fitness, do ośrodków rehabilitacja, a także pozwoli na wykorzystanie tego urządzenia w warunkach domowych. I to jest właśnie realizacja celów, które założyliśmy na początku naszych badań i celów, które mam nadzieję, będziemy realizować w przyszłości - podsumowuje prof. Robert Latosiewicz.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1353 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39