Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku poszerza swoją ofertę, jeśli chodzi o studia stacjonarne II stopnia. Zainteresowani będą mogli aplikować na kryminalistykę. Kierunek ten powstał we współpracy z Wydziałem Biologii i Wydziałem Chemii UwB.
Kilka lat temu na UwB otworzono kryminologię, która rokrocznie jest bardzo oblegana. Pomysłodawcy utworzenia kryminalistyki wierzą, że i w tym przypadku zainteresowanie będzie duże. Szczególnie że wzrasta zainteresowanie studentów tematyką, która dotyczy zwalczania przestępczości.
Nowy kierunek ma pozwolić im pogłębiać wiedzę w obszarze bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz wymiaru sprawiedliwości.
- Program opracowaliśmy we współpracy między Wydziałem Prawa, Biologii i Chemii, dzięki czemu będziemy mogli zapewnić studentom kompleksową wiedzę i umiejętności, wykorzystując potencjał naukowy oraz infrastrukturę laboratoryjną naszej uczelni. W Polsce brakuje tego typu interdyscyplinarnych studiów – informuje dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa UwB.
Studenci wiele się nauczą. Będą też robić analizy DNA
Osoby, które zdecydują się na nowy kierunek studiów, mogą mieć pewność, że priorytetowo będą traktowane zajęcia praktyczne. Organizowane będą przede wszystkim w doskonale przygotowanych i wyposażonych pracowniach biologicznych oraz chemicznych. Część zajęć będzie się odbywała na Wydziale Biologii. To tu studenci będą mieli m.in. możliwość przeprowadzania procedur izolacji DNA z próbek biologicznych pobranych z potencjalnych miejsc przestępstwa. Będą także mieli możliwość uczestniczenia w procesie identyfikacji osób poprzez opracowanie ich profili genetycznych, wykorzystując zaawansowane techniki analizy DNA.
- W czasie zajęć laboratoryjnych z entomologii sądowej nauczą się rozpoznawać gatunki i stadia rozwojowe owadów przydatne do ustalenia czasu zgonu, a na toksykologii sądowej – poznają sposoby diagnozowania zatruć, w tym zatruć śmiertelnych oraz zasady pobierania, przechowywania i zabezpieczania materiału biologicznego do badań toksykologiczno-sądowych – zapowiada prodziekan ds. studenckich Wydziału Biologii, dr hab. Aneta Borkowska, prof. UwB.
Niektóre ćwiczenia czy wykłady będą organizowane też na Wydziale Chemii. Tu studenci nowego kierunku będą się uczyć np. realizacji podstawowych procedur procesowo-kryminalistycznych, podczas których nauczą się m.in. identyfikowania oraz zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Jest to niezbędne w trakcie prowadzenia dochodzenia i identyfikacji sprawców przestępstw.
- Zapoznają się również z nowoczesnymi metodami chemicznymi stosowanymi w wybranych dziedzinach kryminalistyki, sposobem przygotowania próbek oraz przeprowadzenia badań wraz ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji – przekazuje prodziekan ds. kształcenia i rozwoju Wydziału Chemii, dr hab. Aneta Petelska, prof. UwB.
Studenci nowego kierunku nie powinni mieć problemów z pracą
Jak informuje uczelnia, nowy kierunek został opracowany tak, by studenci nauczyli się przygotowywać „różnorodne zadania analityczne, operacyjne, dochodzeniowe i profilaktyczne, związane z dziedziną kryminalistyczną”. Studenci poznają metody i techniki kryminalistyczne. Będą uczyć się entomologii sądowej, genetyki sądowej, dowiedzą się jak identyfikować i stosować konopie, nauczą się identyfikować ofiary katastrof. W programie studiów znajduje się też informatyka sądowa, metodyka pracy zespołów archiwum X czy toksykologia sądowa.
- To doskonała okazja, by uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę, zaspokoić ciekawość ciemnej strony funkcjonowania ludzi i społeczeństwa oraz pogłębić pasję do szeroko rozumianych nauk sądowych. Zajęcia prowadzone będą przez pasjonatów i jednocześnie wybitnych specjalistów w swoich dyscyplinach, dzielących się także własnymi doświadczeniami ze współpracy z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości. To szansa na zdobycie unikatowych umiejętności i wiedzy, przydatnych w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Takie podejście pozwoli absolwentom tego kierunku na kreowanie własnej kariery zgodnie z ich zainteresowaniami i predyspozycjami – dodaje dr hab. Wojciech Filipkowski, prof. UwB z Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa UwB.
Po ukończeniu studiów młodzi ludzie będą mogli znaleźć pracę w różnych sektorach, w tym w organach ścigania, służbach specjalnych, laboratoriach kryminalistycznych, firmach ochrony, kancelariach prawnych, a także w mediach.
Wydział Prawa UwB ma w swojej ofercie również 4 inne kierunki studiów stacjonarnych, takie jak prawo (jednolite studia magisterskie), administracja, bezpieczeństwo i prawo oraz kryminologia, zarówno na studiach I, jak i II stopnia.
24@bialystokonline.pl