Na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej utworzono nowy kierunek – cyfryzacja przemysłu. To pierwszy taki kierunek na Podlasiu i jeden z nielicznych w kraju.
- Cyfryzacja przemysłu to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim przygoda. Przygoda, która pozwoli studentom skorzystać z wielu możliwości, zrealizować ciekawe projekty i zdobyć nowe umiejętności. Zacznie się ona od prostego programowania aplikacji, a skończy się na zaawansowanym programowaniu robotów przemysłowych, które będą wykonywać nasze polecenia – mówi dr hab. inż. Łukasz Sajewski, prof. PB (kierownik katedry).
Nowy kierunek ma być więc odpowiedzią na bieżące potrzeby lokalnego i krajowego przemysłu. Osoba, która go ukończy będzie miała wiedzę i kwalifikację, by zadbać w firmach o cyfryzację na profesjonalnym poziomie.
- Śledzimy aktualne trendy. Wiemy doskonale, jak znakomicie rozwija się robotyzacja i automatyzacja, która stanowi podstawę dzisiejszego przemysłu. Oczywiście w programie naszych studiów tych dziedzin nie zabraknie, ale idziemy o krok dalej, stawiając mocno na cyfryzację. To dzięki niej możliwe jest stworzenie nowoczesnej fabryki, która w sposób elastyczny będzie reagować na potrzeby rynku. W ramach realizowanych przedmiotów będziemy rozpatrywać różne zagadnienia inżynierskie, realizować praktyczne projekty z wykorzystaniem najnowszych narzędzi cyfrowych, które przełożą się na możliwości bezpośredniego wejścia w rynek pracy. Cyfryzacja przemysłu, przemysł 4.0, wysoko postawiona praktyczna informatyka – mówi dr inż. Roman Trochimczuk.
Studenci kształcić się będą m.in. w Laboratorium Automatyki Przemysłowej, w którym do dyspozycji będą m.in. urządzenia automatyki przemysłowej oraz manipulatory przemysłowe. W planie przedmiotów znajda się też przedmioty pozwalające rozwinąć umiejętności w zakresie programowania, wykorzystywania narzędzi wspomagających proces komputerowego projektowania i eksploatacji systemów zautomatyzowanych i systemów robotyzacji.
- Młodzi ludzie poznają systemy, które opierają się m.in. na sztucznej inteligencji, wykorzystują technologie "internetu rzeczy", "Big data", technologie chmurowe. Wszystko to stanowić ma spójną ofertę oraz odpowiadać potrzebom rynku. Zajęcia będą realizowane w różnych formach, tj. wykładów, ćwiczeń audytoryjnych, laboratoryjnych i projektowych oraz pracowni specjalistycznych i seminariów. Przewidziano także trwającą co najmniej 4 tygodnie praktykę kierunkową – wyjaśnia dr Trochimczuk.
Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia można będzie podjąć naukę na studiach magisterskich. W planach jest bowiem utworzenie też studiów II stopnia na tym kierunku.
Rekrutacja na nowy kierunek ruszy już niebawem.
justyna.f@bialystokonline.pl