Będzie burzenie dworca
W środę (1.03) PKS Nova SA (nazwę zmieniono w styczniu tego roku, po konsolidacji 5 podlaskich PKS-ów: Spółka PKS Nova SA zastąpiła PKS Białystok, Suwałki, Łomża, Zambrów i Siemiatycze) i Budner Sp. z o.o. podpisały umowę dotyczącą przekazania gruntu pod przedsięwzięcia na dworcu przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Białymstoku.
- Inwestycja jest złożona z wielu różnych obiektów. W związku z tym cała procedura była bardzo skomplikowana. Podpisaliśmy umowę, z której wynika, że nabywamy nieruchomość i rozpoczynamy budowę. Jesteśmy, jako inwestor i wykonawca, przygotowani. Mamy przenegocjowane pewne kluczowe umowy z naszymi partnerami. Oni czekają już od kilu miesięcy na moment, kiedy będzie można podpisać umowę o wykonawstwo. Zakładamy, że parafujemy ją pojutrze – mówi Marek Budner, prezes Budner Sp. z o.o.
Prezes Budner poinformował także, że rozpoczęcie prac związanych z budową dworca i samo wejście na plac powinno nastąpić w ciągu 7 najbliższych dni, natomiast stary budynek wyburzony zostanie najpóźniej do połowy marca.
Kiedy wszystko się zakończy?
Nowy dworzec autobusowy wraz z układem komunikacyjnym oraz stacją diagnostyczną ma być otwarty z końcem października a nie jak wcześniej zakładano - do ostatniego dnia czerwca. Opóźnienia wynikają m.in. z zawiłości procedury administracyjnej oraz są rezultatem sprzeciwu wniesionego przez działacza reprezentującego organizacje ekologiczne. Jeśli zaś chodzi o centra handlowe, zostaną one oddane do użytku prawdopodobnie w marcu 2018 r.
- Jest to spowodowane tym, że środkowy obiekt stoi praktycznie w całości na terenie obecnych wiat przystankowych. My te wiaty przystankowe musimy cały czas udostępniać PKS-owi do chwili, kiedy pojawią się nowe wiaty i będziemy mogli przekierować komunikację właśnie na nie. Z tego powodu prace nad naszymi obiektami handlowymi będziemy mogli rozpocząć dopiero pod koniec czerwca – tłumaczy Budner.
Sklepy zajęły już "miejscówki"
Wiadomo już, że 2 budynki centrum handlowego zostały skomercjalizowane. Póki co inwestor nie zdradza, jakie sklepy się w nich pojawią:
- Mamy wytypowanych kontrahentów. Mogę powiedzieć, że mamy właściwie skomercjalizowany ten obiekt, w tym sensie, że posiadamy listy intencyjne czy też porozumienia z wieloma wiodącymi, znanymi markami, które chcą tutaj zaistnieć. Nie podpisywaliśmy żadnych umów. W momencie, kiedy będziemy realizować budowę, to wtedy dopiero możemy negocjować umowy najmu.
Poza tym przedsięwzięcie ma przynieść mieszkańcom miasta i regionu szereg innych korzyści.
- Liczymy na to, że scentralizujemy to miejsce. Chcemy zlikwidować przystanek 059 (przystanek obok dworca PKS, w sąsiedztwie taksówek - przyp. red.), skąd odjeżdża część autobusów i busów. Liczymy na to, że dzięki przebudowie naszych obiektów powstanie ciekawe miejsce, a jednocześnie pasażerowie wieczorem nie będą bali się wysiadać na dworcu. Ponadto na zakończenie inwestycji przewidujemy różnego rodzaju promocje. W niedługim czasie ruszymy z pewnymi akcjami marketingowymi zachęcającymi do korzystania z naszych usług - podsumowuje Cezary Sieradzki, prezes PKS Nova SA.
Zobacz też:
Ekolodzy nie są stroną w sprawie. Nareszcie ruszą inwestycje na dworcu PKS, Wielkimi krokami zbliża się rozbiórka dworca PKS. Są już zmiany organizacyjne, Zator w sprawie dworca PKS w Białymstoku. Nie wiadomo, kiedy ruszy rozbiórka budynku
dorota.marianska@bialystokonline.pl