Wraz z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. O najważniejszych zmianach informuje już teraz Metrohouse.
I tak np. dotychczas projektanci musieli obowiązkowo przygotowywać miejsce na pralkę w łazience, natomiast od stycznia ustawodawca dopuszcza postawienie tego urządzenia w innym pomieszczeniu. Z ogólnego zapisu wynika jedynie to, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce na pralkę.
Nowe regulacje pozwolą także na umieszczanie w mieszkaniach jednopokojowych aneksów kuchennych. Projektanci muszą jednak przewidzieć w takim pomieszczeniu wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. W przypadku większych czterech kątów – przy aneksie kuchennym w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, powinna również znaleźć się wentylacja.
Ponadto najmniejsze projektowane mieszkanie będzie mogło mieć 25 m2. Oznacza to zniesienie przepisów, które ustalały minimalną powierzchnię dla poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu (np. pokój dzienny mógł mieć nie mniej niż 16 m2).
Poza tym – wraz z nowymi regulacjami – ustawodawca zwiększa szerokość miejsca postojowego dla samochodu z 2,3 m na 2,5 m. Jednocześnie, w przypadku budynku jednorodzinnego, gdy na działce są wyznaczone maksymalnie dwa miejsca parkingowe, nie będzie już norm związanych z parkowaniem w określonej odległości od domu. W praktyce więc - jeżeli zechcemy - postawimy swój samochód pod oknem. Dla większych budynków mieszkalnych i np. parkingów do 10 stanowisk odległość ta wynosić ma 10 m.
Jest też modyfikacja, która ucieszy rodziców. W obiektach gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 500 m2, a także stacji paliw (z niektórymi wyłączeniami) obowiązkowo będą musiały pojawić się pomieszczenia przystosowane do karmienia i przewijania dzieci.
dorota.marianska@bialystokonline.pl