Nowe święto w kalendarzu - Dzień Podlaskiej Muzyki

2022.02.03 10:05
3 lutego z inicjatywy Polskiego Radia Białystok, Radia Akadera i Radia Racja, został ustanowiony Dniem Podlaskiej Muzyki. Warto sięgnąć po naszą rodzimą muzykę, bowiem kryje się w niej całe bogactwo dźwięków.
Nowe święto w kalendarzu - Dzień Podlaskiej Muzyki
Fot: Materiały prasowe

Celem tego święta jest propagowanie muzyki zespołów, wokalistów i wokalistek, którzy tworzą na Podlasiu. W muzyce tej obecne są wątki wielokulturowości, tradycji, ale też nowoczesności. Jak bogaty jest to zbiór, możemy przekonać się także dzięki DJ Czarkowi, czyli Cezaremu Chwicewskiemu.

Od disco polo po jazzcore, ambient i tradycję

Cyfrowa, blisko godzinna antologia podlaskiej muzyki oczami DJ Czarka – to swoisty prezent dla wszystkich żywo zainteresowanych kulturą muzyczną Podlasia. Kompilacja blisko 120 utworów różnych gatunków muzycznych – drill, disco polo, noise, jazzcore, goregrind, ambient, muzyka ludowa i tradycyjna. Różnych muzycznych kultur i religii – tatarskiej, żydowskiej, prawosławnej i katolickiej. Różnych muzycznych wrażliwości – augustowskie reggae i białostockie klubowe techno. Stare i nowe, ambientowe, ludowe jak i gabberkickowe – takie jest muzyczne Podlasie oczami DJ Czarka – bez żadnych kompleksów.

Cezary Chwicewski to kreator wiralowych treści, twórca akcji społecznych, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, trendsetter, kurator artystyczny i promotor. Jest laureatem wielu nagród za twórczość filmową, marketingową i muzyczną. Jest także związany z lokalną, podlaską sceną muzyczną i środowiskiem twórców kultury. Początki jego działalności sięgają lat 90-tych ubiegłego wieku. Jest jednym z organizatorów Up To Date Festival, gdzie odpowiada za działania kreatywne. Dzięki jego wysiłkom, głównie za sprawą Up To Date Festivalu, po raz pierwszy Podlasie odwiedziło setki muzyków z całego świata, a mieszkańcy regionu mogli zapoznać się z pełnym spektrum ich osiągnięć artystycznych - od muzyki tradycyjnej po nowoczesną.

- Podlasie nosi w sobie tak dużo dobrego. Nie zawsze jednak to dobro dociera tam gdzie powinno. Jedną z takich, moim zdaniem, niedocenionych dotąd przestrzeni, która potrzebuje ekspozycji jest podlaska kultura i muzyka. Jest bowiem wielu artystów, którzy zasługują na większy rozgłos nie tylko w kraju, ale i na arenie światowej. Jest wielu, którzy tworzą piękne dzieła niemal wyłącznie "do szuflady", na ich występy przychodzą głównie znajomi, a w Internecie trudno jest im się przebić – powiedział Cezary Chwicewski.

Wielokulturowa historia

Podlasie, nie bez przyczyny, kojarzone jest dziś głównie z urokliwą przyrodą. Na terenie województwa podlaskiego znajdziemy aż 4 parki narodowe, 1/3 powierzchni pokrywają puszcze. Jest to także najbardziej zróżnicowany pod względem etnicznym i kulturowym region Polski. W obyczajach, sztuce i architekturze ciągle żywe są ślady wielokulturowej historii regionu, historii pogranicza. Te różnice widać także w muzyce, które w swoim słuchowisku starał się pokazać DJ Czarek

- Powstanie słuchowiska poprzedziły miesiące badań, a co za tym idzie setki godzin słuchania i doboru utworów. Im głębiej szukałem i dopytywałem, tym większą miałem świadomość, że nie będę mógł w jednym materiale przedstawić tego wszystkiego, co powstało i nadal powstaje w naszym regionie. Dlatego ostatecznie zdecydowałem się na zamknięcie słuchowiska opartego na blisko stu dwudziestu najbardziej różnorodnych utworach na jakie udało mi się trafić. Uważam jednak, że proponowana, trochę memiczna forma zwróci uwagę wielu na twórczość muzyczną rodem z Podlasia – dodał Cezary Chwicewski.

"Nasze Podlasie" nie jest zwykłym słuchowiskiem. To pełnoprawna, blisko godzinna kompozycja, w której wykorzystano fragmenty około stu utworów muzycznych i wielu filmów. Są na niej utwory artystów tworzących na Podlasiu jak i pochodzących z tego regionu.

- Forma słuchowiska od samego początku wydawała mi się najbardziej naturalną, najbliższą oczekiwaniom dzisiejszych odbiorców. Tworząc tradycyjną kompilację wybranych utworów zamkniętą w postaci tradycyjnego albumu muzycznego musiałbym ograniczyć się do kilku, może kilkunastu utworów, przez co stanowiłaby ona jedynie ułamek tego, czym może dziś szczycić się nasz region. Dokonana przeze mnie selekcja, ujęta w ramy 45-minutowego, dynamicznego słuchowiska muzycznego jest próbą odzwierciedlenia ogromnego zróżnicowania gatunkowego, stylistycznego, rytmicznego, melodyjnego i pokoleniowego naszych twórców – mówi Cezary Chwicewski.

Audycja dostępna jest: NASZE PODLASIE

Projekt zrealizowano dzięki Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39