Liceum inne niż wszystkie
Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej jest placówką niepubliczną na prawach szkoły publicznej. Nauka w nim będzie całkowicie bezpłatna.
- Rekrutacja będzie odbywała się podobnie jak w szkołach publicznych, jednak poza miejskim systemem. Trzeba będzie osobiście zgłosić się do sekretariatu szkoły z wypełnionym, pobranym wcześniej ze strony internetowej, kwestionariuszem kandydata podpisanym przez rodziców. Potem będzie trzeba też dostarczyć wyniki egzaminów gimnazjalnych i świadectwo, byśmy na tej podstawie mogli przyjąć najlepszych uczniów – mówiła podczas jednej z konferencji dyrektor liceum Katarzyna Kaczyńska.
Jak informują twórcy nowego liceum, ma ono być szansą dla zdolnej i ambitnej młodzieży, aby mogła szlifować swoje talenty pod okiem najlepszych nauczycieli oraz dzięki wykorzystaniu zasobów dydaktycznych Politechniki Białostockiej.
We wrześniu naukę w nowej placówce rozpoczną dwie klasy pierwsze po 25 osób każda (jedna będzie miała rozszerzony język niemiecki, a druga – angielski). Nacisk będzie kładziony przede wszystkim na naukę przedmiotów ścisłych oraz języków obcych. Uczniowie mogą więc spodziewać się znacznie większej liczby zajęć z matematyki, informatyki, chemii oraz fizyki. Co ciekawe, niektóre lekcje będą się nieco różnić. Fizyka i chemia będą podzielone na dwie części – wykładową i laboratoryjną (tak jak na studiach).
Nowością będzie też nauka języka chińskiego. Tego przedmiotu będzie uczył native speaker z Chin. Z kolei na zajęciach sportowych licealiści będą mogli korzystać z obiektów sportowych Politechniki Białostockiej – hali oraz siłowni.
Plusem jest też to, że młodzież będzie miała możliwość współpracy ze studenckimi kołami naukowymi (obecnie na Politechnice Białostockiej działa ich ponad 60). Najzdolniejsi i najbardziej zaangażowani będą też mogli pomóc w przygotowaniu ciekawych projektów, jak np. bolidy czy łazik marsjański.
W Liceum pracować będą doświadczeni nauczyciele, egzaminatorzy maturalni. Część kadry to pracownicy dydaktyczno–naukowi Politechniki Białostockiej, z doświadczeniem w pracy z młodzieżą licealną.
Rekrutacja rozpoczyna się 15 kwietnia i potrwa do 15 maja. Wyniki będą znane 28 czerwca (po dostarczeniu wyników egzaminu gimnazjalnego).
Dzień Otwarty
Dzień Otwarty w "Liceum na wyższym poziomie" rozpocznie się o godz. 17.00. Wówczas zainteresowani nauką w nowej szkole będą mogli spotkać się z prof. Lechem Dzienisem – rektorem PB, Katarzyną Kalczyńską, dyrektorką placówki oraz kadrą nauczycielską. Zaprezentowana zostanie oferta edukacyjna, plany nauczania i oferta zajęć dodatkowych.
Następnie zaplanowano pokazowe lekcje z matematyki, języka polskiego i angielskiego. Studenckie koła naukowe zabiorą też na interaktywny spacer po uczelni i zaprezentują roboty sumo oraz łazika marsjańskiego.
Chętni będą mogli też zwiedzić budynek, gdzie będą odbywały się zajęcia.
justyna.f@bialystokonline.pl