- Dom Kultury "Śródmieście" rozwija się. Udało nam się uzyskać nowe przestrzenie. Zależy nam też, by nowe miejsce było bardziej rozpoznawalne - mówi Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury "Śródmieście".
Pracownia w centrum miasta
Nowa Pracownia Plastyczna działa przy ul. Malmeda 17 lok. 2U - wcześniej mieścił się tam sklep.
Wojciech Bokłago nie ukrywa, że miał wątpliwości, czy ta lokalizacja będzie dobra. Przekonały go jednak opinie dzieci i rodziców.
- Tutaj uczestnicy zajęć mają lepsze warunki - zaznacza dyrektor Domu Kultury "Śródmieście". - Dzieci i rodzice są zadowoleni. W odróżnieniu od pracowni przy ul. Kilińskiego, która mieściła się na drugim piętrze, tutaj wejście jest z parteru. Dużo łatwiej będzie więc dotrzeć na zajęcia.
Nowe pomieszczenie jest przestronne i jasne. Ma dwa wejścia - od ul. Malmeda i od podwórka. Posiada monitoring, a także system antynapadowy.
Dzięki przeniesieniu Pracowni Plastycznej, przy ul. Kilińskiego powstała poszerzona sala wystawowa. Już we wtorek 23 października zostanie tam otwarta wystawa malarstwa Piotra Siedleckiego. Początek wernisażu o godz. 18.00.
Nowa oferta dla seniorów
Zajęcia w Pracowni Plastycznej prowadzi instruktor Katarzyna Magdziak. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
- W zajęciach plastycznych mogą brać udział osoby od 6. roku życia. Nie trzeba mieć doświadczenia - mówi Katarzyna Magdziak.
W tej chwili w zajęciach uczestniczy ponad 90 osób: 80 w grupie dzieci i młodzieży oraz 12 w grupie dorosłych. Szybko zapełniają się też listy rezerwowe.
Od listopada Dom Kultury "Śródmieście" chce uruchomić zajęcia dla seniorów. Będą one odbywać się co tydzień w czwartek, przed południem. Opłata w przypadku zajęć, które odbywają się po 3 godziny tygodniowo, wynosi 70 zł (posiadacze Karty Seniora mogą liczyć na 50-procentową zniżkę). We własnym zakresie uczestnicy muszą kupić wskazane przez instruktora materiały. Zapisy są przyjmowane w siedzibie Domu Kultury "Śródmieście" przy ul. Kilińskiego 13. Powstanie 10-osobowa grupa.
Zajęcia potrwają od listopada do czerwca. Ich uczestnicy będą zgłębiać rysunek, malarstwo i grafikę warsztatową. Oprócz standardowych metod pracy, będzie też możliwość prowadzenia zajęć innowacyjnymi metodami, rzadko stosowanymi w innych pracowniach. Niektóre techniki będą wprowadzane w Białymstoku po raz pierwszy. Chodzi tu o malowanie metodą ebru bądź malowanie ciałem. Są to działania, które sięgają do głęboko ukrytych pokładów emocji. Powstają wtedy niesamowite prace.
- Chcemy też, by nowe miejsce pełniło funkcję galerii. Będziemy tu prezentować prace uczestników warsztatów - dodaje Wojciech Bokłago.
anna.d@bialystokonline.pl