12 lutego przypada 67. rocznica śmierci wybitnego dokumentalisty Dzigi Wiertowa, a 21 lutego 18. rocznica odejścia aktorki Nory Ney. Oboje są związani z Białymstokiem. Być może mijali się na ulicach naszego miasta. Może wspólnie znaleźli się choć na jednym z seansów ówczesnego, białostockiego kinoteatru Apollo?
Dziga Wiertow był reżyserem filmowym, teoretykiem filmu, którego uznaje się za jednego z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kinematografii. Reżyser jest znany z wielu produkcji, ale to "Człowiek z kamerą filmową" z 1929 r. ceniono najbardziej. M.in. w 2005 r. znalazł się na liście stu najlepszych filmów w historii kina, zorganizowanej przez magazyn "Time".
"Człowiek z kamerą filmową" to poetycki obraz Moskwy lat 20. XX w., obserwowanej od wczesnych godzin rannych do momentów szczytu. Jak twierdzą krytycy, Wiertow nie tylko rejestruje rzeczywistość, ale tworzy ją na nowo za pomocą wszechmocnego oka kamery. Już od pierwszych chwil film zachwyca ujęciami, które prowokują różnorodne skojarzenia.
Nora Ney urodziła się w 1906 r. w Sielachowskich pod Białymstokiem. W "Córce Generała Pankratowa" zagrała jedną z głównych ról, co przyczyniło się do wzrostu jej popularności. Film z jej udziałem w 1934 r. wyreżyserował Mieczysław Znamierowski.
Akcja dzieła dzieje się w 1905 r. Na ziemiach polskich pod rosyjskim zaborem wybucha rewolucja przeciwko carskiemu ciemiężcy. Aniuta (brawurowa Nora Ney), córka generała Pankratowa, dowódcy warszawskiej żandarmerii, zakochuje się z wzajemnością w przypadkowo poznanym polskim rewolucjoniście Bolesławie Ratomskim. Jej losy zaczynają się coraz bardziej komplikować, a serce kobiety z każdą chwilą mocniej bije dla polskiej sprawy.
Oba filmy związane poprzez Norę Ney i Dzigę Wiertowa z Podlasiem można oglądać online:
"Człowiek z kamerą filmową"
"Córka Generała Pankratowa"
24@bialystokonline.pl