"W drodze" to hasło bardzo pojemne. Można je potraktować jako fizyczne przemieszczanie się, podróżowanie. Ale można też ująć metafizycznie jako drogę w czasie wśród wydarzeń historycznych, zjawisk fizycznych czy artystycznych. I w te różne wymiary pojęcia "w drodze" będziemy przenosić się w Noc Muzeów poruszając się pomiędzy Facebookami działów i oddziałów Muzeum Podlaskiego. Wybierzcie się wirtualnie w podróż, a pracownicy Muzeum postarają się, by była ona fascynująca. Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku Muzeum Podlaskie zaprasza na stronę internetową, gdzie będzie prowadzona relacja live. Noc Muzeów odbędzie się w sobotę (16.05). Atrakcje są zaplanowane w godz. 18.00-00.00.
Program Nocy Muzeów
Godz. 18.00 - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Zaproszenie na Noc Muzeów
Godz. 18.10 - Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego
"Na gockim szlaku - przystanek grochy" - to będzie opowieść o jednym z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych Podlasia. Można będzie usłyszeć opowieść o księżniczkach, skarbach i starożytnych grobowcach.
Godz. 18.40 - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Opowieść będzie poświęcona "Artystycznym podróżom Kossaków". Podróż była stałym elementem życia artystycznego Juliusza i Wojciecha Kossaków. Malarze często byli w drodze podróżując pomiędzy europejskimi miastami, zwiedzając muzea i galerie, kształcąc się w pracowniach uznanych artystów, biorąc udział w wielu wystawach. Ich wojaże miały również charakter czysto zarobkowy i służyły do pozyskania intratnego zamówienia. Każdy z nich podążał własną drogą, ale każda z dróg prowadziła do wielkiego sukcesu artystycznego.
Godz. 19.20 - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Kolejna opowieść będzie poświęcona podróżom Branickiego. W XVIII wieku, gdy większość polskiej szlachty chwaliła sobie przyjemności życia we własnych włościach, Jan Klemens Branicki podróżował często i z wielkim przepychem. Kierunki i cele tych wypraw były rozmaite: edukacyjne, towarzyskie, rodzinne, gospodarcze, wojskowe, czy dyplomatyczne. Nie ograniczał się tu tylko do terenów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, odwiedził również Francję, Austrię i Niemcy. Pracownicy Muzeum opowiedzą o celach, kierunkach oraz charakterze wypraw, a także sposobie, warunkach i tempie podróżowania jednego z najbardziej mobilnych magnatów.
Godz. 20.00 - Muzeum w Tykocinie
Będzie to opowieść o początkach i ponad sześciowiekowej historii nadnarwiańskiego grodu Tykocina. Drogi prowadzące do i z miasta stanowią pretekst do refleksji nad przeszłością Tykocina i jego zabytkami. W ten majowy wieczór placówka zaprosi nie tylko do Wielkiej Synagogi - siedziby muzeum, ale również w pobliże zamku, kościoła, na rynek oraz na miejscowe nekropolie. Przewodnikami w tej wędrówce będą pracownicy Muzeum w Tykocinie oraz niezwykłe pieśni wykonywane przez zaprzyjaźnionego barda.
Godz. 20.40 - Muzeum w Bielsku Podlaskim
W tegoroczną Noc Muzeów placówka w Bielsku Podlaskim zabierze w podróż do starych podlaskich chat. Będziemy wędrować do tajemniczych, starych i pachnących chlebem chat podlaskich. Placówka zabierze do chat w obrazach lokalnych twórców, pokaże chaty zamknięte w sepii, w dawnych fotografiach, a zgodnie z powiedzeniem "Gość w dom, Bóg w dom" - będzie można gościć we wnętrzu starego domu, skrywającego skarby przeszłości. Zobaczycie, że handmade to kwintesencja życia naszych przodków, a nie tylko współczesny trend.
Godz. 21.20 - Muzeum Ikon w Supraślu
Muzeum Ikon proponuje wirtualną wędrówkę do tej części wystawy, w której Muzeum przygotowało nową prezentację: "Droga przez życie. Ikony J. Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego".
Godz. 22.00 - Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Białostocki artysta - Antoni Szymaniuk miał dwie pasje, którym wierny pozostał do końca życia - malarstwo i podróże do najciekawszych zakątków Polski i Europy. Spotkania z tamtejszą przyrodą i architekturą odbiły się w jego twórczości. Powstały swoiste pamiętniki z podróży - akwarele i obrazy olejne ukazujące artystyczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Część z nich placówka chce pokazać w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów. Zaprasza śladami artysty do Albanii, Bułgarii, Czarnogóry i wielu malowniczych zakątków naszego kraju.
Godz. 22.40 - Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego
W odległych czasach malarz, rzeźbiarz lub snycerz dzielili losy cechowych rzemieślników, stolarzy, dekarzy i szewców. Wszystkich obowiązywała wędrówka po wielu wielkich ośrodkach Europy, przepisy cechowe, nakazujące posłuszeństwo, lojalność i skromność. A jednak artyści wszelkich specjalności wyzwolili się z ciasnych gorsetów cechowych przepisów, stali się indywidualistami. Nie był to proces łatwy ani krótki, a jednak dzięki wytrwałej nauce dziś są uważni za wyjątkowych, "dotkniętych skrzydłem muzy", obdarzonych talentem nie każdemu danym. Jak to się stało, że z "rzemieślników" awansowali do klasy, dostępnej nie dla każdego? Popatrzmy więc, jak się to stało, że wyzwolili się nie tylko z rygorów cechowych, ale wywalczyli też prawo do "poniedziałkowania". A któż by nie chciał!
Godz. 23.20 - Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Historyczne ma przyjemność zaprosić w "Podróż za jeden uśmiech". Przy rytmach nieśmiertelnego przeboju Karin Stanek wyruszymy w przeszłość by odkrywać początki ruchu autostopowego i jego wpływ na kulturę popularną lat 60. i 70. XX w.
Godz. 00.00 - Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie zaprasza na "Historyczny spacerek z Hermesem - białostocka konka". "Konka" czyli białostocki tramwaj konny, kursowała po ulicach naszego miasta zaledwie 19 lat, ale podobnie jak hotel Ritz stała się jedną z legend Białegostoku. Jej pierwsze wagoniki wyjechały na trasy w 1896 roku, a ostatni raz kursowały w 1915 roku. Była wówczas świadectwem nowoczesności, choć w innych większych miastach tramwaje konne zastępowano już elektrycznymi. Ale przecież i w Białymstoku też tak miało być. Stało się inaczej i pozostały nam tylko wspomnienia. W Noc Muzeów Muzeum Podlaskie spróbuje wskrzesić naszą konkę, będzie się nią można wybrać na spacer po Białymstoku. Serdecznie zaprasza Andrzej Lechowski.
Ponadto tekstowa relacja live z Nocy Muzeów będzie prowadzona na muzealnym Twitterze.
anna.d@bialystokonline.pl