W sobotnią noc wszyscy chętni mogą wziąć udział w Nocy Innowacji. To szansa na zobaczenie niedostępnych na co dzień laboratoriów, skorzystania (przedpremierowo) z obserwatorium astronomicznego czy spotkanie się ze znanym wynalazcą Petrosem Psyllosem.
Noc Innowacji jest ogólnopolską inicjatywą realizowaną w ramach Festiwalu Cyfryzacji. Jej celem jest przedstawienie i promowanie osiągnięć polskiej nauki oraz biznesu i ukazanie tego, jak technologie oraz robotyka zmieniają nasz świat. Dzięki organizowanym w ramach akcji wydarzeniom wiele osób może zobaczyć miejsca, które na co dzień są niedostępne i bliżej poznać otaczające nas innowacje. W Białymstoku z tej okazji będzie można bezpłatnie wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach organizowanych przez Regionalny Hub Innowacji złożony z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, szkół INFOTECH, Fundacji Młodej Nauki, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej.
Epi-Centrum Nauki przygotowuje na tę okazję Wystawę Główną. Na ogromnej powierzchni można będzie zobaczyć 100 nowoczesnych, interaktywnych eksponatów, które pokazują jak działają prawa fizyki i chemii. Placówka zaplanowała także wykład znanego naukowca i wynalazcy Petrosa Psyllosa, który porówna wizje Stanisława Lema do obecnych zdobyczy technologii oraz postara się odpowiedzieć na pytania: Jak nowoczesne technologie (takie jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, komputery neuromorficzne, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość itp.) zmienią nasz świat? Zastanowi się też czego możemy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych lat.
W ramach Nocy Innowacji uczniowie szkół INFOTECH przeniosą się ze wszystkimi chętnymi do wirtualnej rzeczywistości, by poorbitować wokół gwiazd. inicjatywy Fundacji Młodej Nauki będzie można zapoznać się z ofertą bezpłatnych kursów MOOC, na których każdy może poszerzyć swoją wiedzę na interesujące tematy.
Atrakcje zaplanował też Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku. Można tam będzie odwiedzić laboratoria wysokiej technologii, gdzie zazwyczaj wstęp mają jedynie pracownicy i studenci uczelni. Zwiedzający będą mogli zobaczyć spektrometr komptonowski, poznają nowy stan materii, zbadają efekty fizyczne w cienkich materiałach magnetycznych, poeksperymentują, zajrzą do mikroskopu polaryzacyjnego czy przedterminowo będą mieli okazję odwiedzić uniwersyteckie obserwatorium.
Technologiczne tajemnice odkryje też Politechnika Białostocka, która zaprezentuje ofertę swoich wydziałów.
Wszystkie atrakcje są darmowe, trzeba się jednak na nie wcześniej zarejestrować: Noc Innowacji
Zobacz też: Noc Innowacji w Białymstoku
Szczegóły dotyczące Nocy Innowacji dostępne są na stronie internetowej Białostockiego Parku Naukowego.
justyna.f@bialystokonline.pl