Już wkrótce, bo od 5 stycznia przyszłego roku, każda osoba, która skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), nie poniesie kosztów z tym związanych nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń. Taką zasadę wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Nie oznacza to zniesienia obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Pacjent nadal będzie musiał to robić - elektronicznie za pośrednictwem systemu eWUŚ lub poprzez złożenie oświadczenia albo stosownego dokumentu papierowego.
Zgodnie z zapisami zawartymi w nowelizacji, w przypadku trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń, NFZ nie będzie dochodził kosztów ich udzielenia. Stanie się tak jednak tylko w sytuacji, gdy jedyną przyczyną braku prawa do świadczeń był brak zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku odstąpienie od windykacji nastąpi, gdy pacjent, we wskazanych w ustawie terminach, zostanie zgłoszony do ubezpieczenia.
Należy jednak mieć świadomość tego, że leki i wyroby medyczne przepisane choremu nieubezpieczonemu w POZ nie będą refundowane.
Nowe przepisy przywracają także finansowanie z budżetu państwa zakupu szczepionek przewidzianych do obowiązkowych szczepień.
dorota.marianska@bialystokonline.pl