Pomogła fotopułapka
Monitoring przyrodniczy prowadzony przez Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk przy pomocy fotopułapek, trwający od 2015 roku, pozwolił na wykrycie po raz pierwszy obecności szakala w Puszczy Białowieskiej. Zwierzę to zostało zarejestrowane w marcu bieżącego roku.
Szakale pojawiły się w Polsce w 2015 roku, ale wciąż są to zwierzęta rzadko spotykane w naszym kraju. Na Podlasiu szakal był obserwowany dotychczas tylko raz, w dolinie Biebrzy w 2015 roku. Zarejestrowany obecnie szakal jest najprawdopodobniej osobnikiem migrującym.
Regularne monitorowanie fauny za pomocą fotopułapek umożliwia naukowcom zbieranie cennych danych o obecności i zachowaniu różnych gatunków zwierząt. Wykrycie szakala w Puszczy Białowieskiej jest ważnym wydarzeniem, które może wskazywać na zmiany w rozmieszczeniu tego gatunku w Polsce. Szakal złocisty, którego obecność została potwierdzona, to gatunek, który stopniowo rozszerza swój zasięg na północ i zachód Europy. Jego pojawienie się w Puszczy Białowieskiej może być efektem naturalnych procesów migracyjnych oraz adaptacji do nowych środowisk.
W dalszej perspektywie, prowadzenie badań nad tym gatunkiem może dostarczyć ważnych informacji na temat jego wpływu na lokalne ekosystemy oraz konkurencję z rodzimymi gatunkami drapieżników. Instytut Biologii Ssaków planuje kontynuować monitoring i analizę danych, aby lepiej zrozumieć dynamikę populacji szakala w Polsce i jego potencjalne interakcje z innymi gatunkami.
Ostatni raz był widziany 9 lat temu
Jak powiedział Polskiemu Radiu Białystok Krzysztof Szmidt, choć ekspansja szakala trwa w Europie od wielu lat, w Polsce jest to wciąż zjawisko rzadkie. W naszym województwie ostatni raz widziano szakala dziewięć lat temu, w Dolinie Biebrzy.
Profesor Szmidt podkreślił, że obecność szakala w Puszczy Białowieskiej jest szczególnie nietypowa, gdyż te zwierzęta preferują bardziej otwarte tereny. Puszcza Białowieska, z licznymi siedliskami wilka, nie jest naturalnym środowiskiem dla szakala. Wilki i szakale nie są, delikatnie mówiąc, najlepszymi przyjaciółmi, co czyni sytuację szakala w puszczy bardzo niepewną i trudną.
Krzysztof Szmidt zauważył, że obecność szakala może być wynikiem zmian środowiskowych spowodowanych działalnością człowieka, takich jak wycinka lasów i zwiększanie powierzchni terenów rolniczych. Przyrodnicy aktualnie przeglądają materiały z fotopułapek, aby lepiej zrozumieć to zjawisko. Zakładają jednak, że szakal mógł jedynie przemieszczać się przez teren puszczy i nie planuje się tam osiedlać.
24@bialystokonline.pl