Niepozorne chwasty, a mają "moc". Te rośliny uzdrowią skórę

2018.08.21 07:58
Są niepozornymi polnymi roślinami, które mogą mieć zbawienny wpływ na kondycję naszej skóry. Dzięki nim możemy też poczuć przysłowiowego zdrowego ducha w zdrowym ciele, bo posiadają właściwości lecznicze. Mowa o skrzypie i krwawniku pospolitym.
Niepozorne chwasty, a mają "moc". Te rośliny uzdrowią skórę
Fot: pixabay.com

Działa przeciwzapalnie i usuwa szkodliwe produkty przemiany materii

Krwawnik pospolity występuje prawie w całej Europie. Jest to chwast, który rośnie m.in. na przydrożach, miedzach, wzdłuż dróg, czy na polach i łąkach.

Sporo osób uważa tę roślinę za bezużyteczny chwast, ale w rzeczywistości może ona pomóc w walce z licznymi schorzeniami.

- Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany i ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia. Ważne, aby suszyć je w miejscu zacienionym i przewiewnym, rozłożone albo powiązane w nieduże pęczki – podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Najpopularniejsze właściwości lecznicze krwawnika pospolitego to działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Ta niepozorna roślina ma także zastosowanie przy braku apetytu, wzdęciach, oraz niestrawności. A zewnętrznie w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych oraz jako środek, który przyśpiesza gojenie się ran.

Dobry do szamponów i past do zębów

Krwawnik pospolity znalazł także zastosowanie w kosmetyce. Wyciąg z tej rośliny jest dodawany do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów, a także płynów do twarzy. Jest też składnikiem szamponów i past do zębów. Również jako jeden z licznych składników służy do przygotowania kąpieli relaksacyjnych.

Łodygi źródłem minerałów

Kolejny niepozorny, a zarazem "magiczny" chwast to skrzyp polny. Ziele skrzypu zawiera substancje mineralne, związki krzemu i przede wszystkim krzemionkę. Łodygi skrzypu polnego to bogate źródło minerałów, zwłaszcza krzemu.

Na piękne i mocne włosy

Napar ze skrzypu może być stosowany do mycia skóry starzejącej się. Skrzyp polny używany jest również jako dodatek do kąpieli ujędrniających skórę i do produkcji preparatów kosmetycznych. Wywar ze skrzypu stosowany jest w kosmetykach służących do płukania włosów. Dzięki krzemowi zawartemu w skrzypie polnym włosy stają się lśniące i mocne, a paznokcie nie rozdwajają się.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1544 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39