Niepełnosprawni są coraz bardziej obecnymi i aktywnymi uczestnikami życia społecznego oraz zawodowego. Specjaliści są przekonani, że na pozytywne zmiany mają wpływ m.in. programy i starania różnych podmiotów zmiany postrzegania takich osób w pracy.
- Dzięki takim działaniom osoby, które jeszcze wczoraj nie mogły znaleźć pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, dziś w pełni korzystają z rozwoju zawodowego – mówi Łukasz Kubiak, Project Manager z agencji zatrudnienia Manpower.
Niektórzy przedsiębiorcy postrzegają swoich niepełnosprawnych pracowników przez pryzmat choroby. Obawiają się, że wpłynie ona na wykonywanie obowiązków czy relacje w zespole. Okazuje się jednak, że największym problemem jest stereotypowe nastawnie, które może wpływać na niedocenianie takich osób. Badania wskazują jednak, że 9 na 10 pracodawców, którzy zdecydowali się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, stwierdza, iż są oni lojalni, zmotywowani do działania, a ich poziom wiedzy oraz doświadczenie wcale nie odbiegają od innych pracowników.
- Czasem mam wrażenie, że stawiamy sobie bariery tam, gdzie ich nie ma. W rozmowach często okazuje się, że większość z nas zna co najmniej jedną osobę, która żyje z jakąś dysfunkcją. Znakomita większość pracodawców jest zainteresowana wykorzystaniem potencjału osób z niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że liczba tych firm będzie rosła, do czego przyczynić się może panujący na rynku niedobór talentów i narastające kłopoty pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników – twierdzi Kubiak.
Warto też podkreślić, że osobom niepełnosprawnym często znacznie bardziej zależy na pracy, bowiem jest to dla nich nie tylko szansa zarobku, ale i możliwość nawiązania kontaktów z innymi ludźmi. Jak wskazują badania, tacy pracownicy są znacznie bardziej sumienni i skrupulatni.
justyna.f@bialystokonline.pl