Weź dokument
Aby komisja wyborcza nie miała wątpliwości co do tożsamości głosującego, trzeba przedstawić jej jakiś dokument: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, ewentualnie legitymację studencką lub ubezpieczeniową. Najlepiej jednak zabrać ze sobą dowód osobisty, który zna każdy - wtedy unikniemy nieporozumień.
Kolorowe karty
W lokalu otrzymamy cztery karty do głosowania: do rady miasta (gminy), rady powiatu, sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta (wójta, burmistrza). Będą różnić się one kolorem i rozmiarem. Różowa zawierać będzie, ułożone alfabetycznie nazwiska kandydatów na prezydenta miasta (wójta, burmistrza), biała - listy kandydatów do rady miasta (gminy). Na karcie żółtej, znajdą się kandydaci do rady powiatów. Karty tej jednak nie otrzymają białostoczanie - w miastach na prawach powiatu, jakim jest Białystok, radni miasta i prezydent pełnią funkcję tego organu. Rady powiatu będą wybierać mieszkańcy mniejszych gmin. Ostatnia z kart - niebieska - będzie zawierała nazwiska kandydatów do sejmiku województwa.
Stawianie krzyżyków
Aby głos był ważny, w kratce obok nazwiska naszego kandydata musimy postawić "X". Linie "iksa" mogą wychodzić poza kratkę, może to też być "+", ważne, by przecięcie dwóch kresek było w środku kratki. Nieważny będzie głos zaznaczony np. "ptaszkiem". Jeśli się pomylimy, nie otrzymamy kolejnej karty do głosowania.
Twoi kandydaci
W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, czyli chociażby w Białymstoku, do rady miasta wybieramy tylko jednego kandydata (w mniejszych miejscowościach czasami wybiera się więcej niż jedną osobę). Głosujemy na listę ze wskazaniem, który przedstawiciel komitetu najbardziej nam odpowiada. Na jedną osobę głosujemy też w przypadku sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta miasta.
Kiedy na wybory
Lokale wyborcze w niedzielę 21 listopada będą czynne od godz. 8 do 22. W wyborach na prezydenta miasta (wójta, burmistrza), jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma połowy głosów, to 5 grudnia odbędzie się II tura, z udziałem dwóch kandydatów.