Nie wszystkie podlaskie miejscowości są objęte systemem ostrzegania. To się zmieni

2020.07.30 16:27
Do końca marca 2022 roku podlaski system alarmowania i ostrzegania będzie zmodernizowany tak, aby objął zasięgiem cały region, w tym przejścia graniczne w Kuźnicy, Bobrownikach, Połowcach i Budzisku.
Nie wszystkie podlaskie miejscowości są objęte systemem ostrzegania. To się zmieni
Fot: PUW
Syreny alarmowe na budynku szkoły w Sobolewie

Obecny system ostrzegania i alarmowania pokrywa 71% terenu województwa podlaskiego. W jego skład wchodzi 312 syren alarmowych w tym 104 komplety elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych; powiatowe i miejskie centrale alarmowe oraz wojewódzkie centrale alarmowe.

W najbliższym czasie Podlaski Urząd Wojewódzki ogłosi przetarg na modernizację i rozszerzenie systemu alarmowego.

- Będziemy jednym z pierwszych województw, które będzie miało sieć systemu ostrzegania ludności na terenie całego regionu. Obejmie ona niemal 100% powierzchni. Zainstalujemy 48 nowych syren - zapowiada Mirosław Sienkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ramach prac wymienionych zostanie 45 wyeksploatowanych syren alarmowych i zainstalowanych 48 nowych. Powstaną 4 maszty z systemami antenowymi i 3 nowe centrale sterujące.

Po modernizacji, w marcu 2022 r., system ostrzegania i alarmowania zapewni skuteczność w powiadamianiu na terenie wszystkich gmin w województwie. Będzie to 360 syren alarmowych, w tym 197 kompletów elektronicznych cyfrowych syren z możliwością przekazywania komunikatów głosowych, dodatkowe centrale alarmowe powiatowo/miejskie (nowa w Starostwie Powiatowym w Łomży), dodatkowe centrale alarmowe wojewódzkie, centrala alarmowa mobilna na potrzeby Szefa Obrony Cywilnej Kraju, której do tej pory nie było.

Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 4,2 mln zł. 3,1 mln zł pochodzić będzie z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Oprócz zagrożeń militarnych, wykorzystanie systemu ostrzegania i alarmowania ludności jest niezbędne w czasie wystąpienia wielu innych potencjalnych zagrożeń związanych z działalnością człowieka. Na terenie województwa podlaskiego można zaliczyć do nich zagrożenia chemiczne, spowodowane awarią techniczną w zakładach przemysłowych, katastrofą w transporcie drogowym substancji niebezpiecznych (ADR) lub kolejowym towarów wysokiego ryzyka (TWR), a także atakiem terrorystycznym np. skierowanym przeciwko infrastrukturze krytycznej.

W najbliższym czasie syreny alarmowe będą włączone 1 sierpnia o godz. 17.00 dla uczczenia 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1739 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39