Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach. Ponad 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie wówczas czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych. Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb, między innymi Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej.
- Nie skracajcie sobie drogi do śmierci, nie lekceważcie znaku STOP i czerwonych świateł – mówili w piątek (27.10) Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas rozdawania ulotek i materiałów edukacyjnych w Białymstoku oraz innych polskich miastach.
Od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Jakie są najczęstsze błędy kierowców? Niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, lekceważenie czerwonych, pulsujących świateł, omijanie rogatek, przejeżdżanie pod opadającymi szlabanami.
5 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców to:
- zatrzymaj się przed znakiem STOP!
- nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!
- nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!
- nie "ścigaj się" z opadającymi rogatkami!
- w razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!
Wspomniane Żółte Naklejki PLK znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania (który precyzyjnie określa położenie przejazdu), numer alarmowy 112 (który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie) oraz numer do służb technicznych PLK (pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach niezagrażające bezpośrednio życiu).
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku, na przykład gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
ewa.reducha@bialystokonline.pl