Krok 1 - wydziel przestrzeń
Która z nas nie zmaga się z odwiecznym problemem braku miejsca w szafie? Chyba każda to zna! Być może trafnym pomysłem będzie nie pozbycie się części ubrań, butów i innych dodatków a po prostu zainwestowanie w funkcjonalną garderobę. Co ważne, nie trzeba mieć 200-metrowego domu, by pozwolić sobie na nią. Tak naprawdę wystarczy już nawet małe mieszkanie, bez oddzielnego pokoju przeznaczonego konkretnie pod garderobę. W tym przypadku najważniejszy jest więc dobry pomysł i nieco logistyki.
– Jeżeli istnieje możliwość przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na garderobę, to wiele ułatwia, ale nie ma takiej konieczności. Miejsce do przechowywania ubrań można stworzyć również z wyznaczonej części danego pokoju, dostosowując je do kształtu i powierzchni pomieszczenia. Dobrze zaprojektowana szafa na wymiar także może pełnić funkcję garderoby. Wszystko jest kwestią dokładnego sprecyzowania naszych oczekiwań – tłumaczy Magdalena Łukjaniuk, przedstawicielka firmy Komandor z Centrum Hadlowego Fasty w Białymstoku.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie garderoby w pobliżu sypialni bądź na przykład w przedpokoju między sypialnią a łazienką.
Krok 2 - zaplanuj każdy zakamarek
– Przy tworzeniu garderoby wykorzystuje się wszystkie wnęki, uskoki, skosy czy niskie sufity. Każdy taki element jest istotny przy rozmieszczaniu półek, szuflad i regałów. Aranżujemy 100% dostępnej przestrzeni, aby garderoba była jak najbardziej funkcjonalna – tłumaczy Roman Timofiejuk, właściciel firmy Romtex z CH Fasty.
Oczywiście na początku należy dokładnie przemyśleć i zaplanować, co konkretnie chcemy przechowywać. Duże znaczenie ma rozmiar i długość ubrań - bluzki, sukienki, koszule, płaszcze. Warto też przeznaczyć miejsce na bieliznę oraz różnego rodzaju sprzęty, jak np. deskę do prasowania czy odkurzacz.
– Planując wydatki, nie możemy zapomnieć o niezbędnych akcesoriach, takich jak: wieszak na spodnie, stojak lub wysuwana półka na buty, wieszak na krawaty, uchwyt na żelazko lub odkurzacz, szuflada na bieliznę, biżuterię czy paski. Ich wybór uzależniony jest od gabarytu garderoby oraz rzeczy, które mamy zamiar przechowywać – tłumaczy Magdalena Łukjaniuk.
Krok 3 - wybierz materiał
Po stworzeniu wstępnego planu można zabrać się na budowę garderoby. W zależności od przestrzeni będą potrzebne nieco inne materiały. Półki, szuflady, wieszaki i drzwi sprawdzą się w aranżacji miejsca do przechowywania we wnęce. Jeśli zaś planujemy oddzielną konstrukcję, to konieczny będzie zakup całego systemu łączników, stelaży, płyt i wsporników.
– Najtańszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są płyty wiórowe laminowane, które wykorzystuje się powszechnie w produkcji mebli. Odpowiednio przycięte tworzą dobrze dopasowaną konstrukcję półek i ścianek. Co ważne, materiał ten nie jest trudny w utrzymaniu – mówi Roman Timofiejuk.
Można zdecydować się też na płyty MDF lakierowane lub pokryte okleiną (naturalną lub z folii PCW). Cały system można też stworzyć z elementów aluminiowych, na których opierają się półki, szuflady oraz drążki.
Nie można zapomnieć, że ogromne znacznie ma nie tylko sama konstrukcja. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią wentylację garderoby. W tym celu dobrym pomysłem jest zainstalowanie drzwi z otworami nawiewnymi. Częstym wyborem są także drzwi przesuwne. Dla wielu osób znaczenie ma ponadto to, w jaki sposób będzie można sprzątać garderobę – chcą, by wykorzystane materiały, były łatwe do czyszczenia oraz trwałe.
Garderoba na wymiar – dlaczego warto ją zamówić?
Aranżacja garderoby bez dwóch zdań wymaga przede wszystkim odpowiedniej logistyki oraz perfekcyjnego liczenia. Trzeba zastanowić się, czy samemu jest się w stanie podjąć tego zadania. Być może dobrze jest oddać tę sprawę w ręce profesjonalistów. Ci nie tylko wymierzą dokładnie każdy element i sprawdzą wszelkie możliwości, lecz także dostosują projekt do wymogów klienta. Garderoba zamówiona na wymiar będzie doskonale wpasowana w nasze oczekiwania oraz możliwości mieszkania.
ewa.r@bialystokonline.pl