Produkujemy mnóstwo śmieci
W ciągu roku w Polsce powstaje około 11 mln ton odpadów komunalnych. Zaledwie 26% z nich jest poddawanych recyklingowi. Akcja "Sprzątanie świata" ma pomóc w zadbaniu o środowisko i uświadomić ludziom, jak ważna jest segregacja. Przecież rzeczy z tzw. "drugiej ręki" mogą też posłużyć innym. Najlepszym dowodem na to jest chociażby facebookowa akcja "uwaga śmieciarka jedzie - Białystok". Mieszkańcy naszego miasta zabierają zużyte przedmioty spod śmietników i nadają im drugie życie (więcej: Oryginalne meble i akcesoria do wzięcia za darmo).
Duża ilość niewykorzystywanych w Polsce śmieci sprawia, że jest konieczność jak najszybszego zwiększenia efektywności systemu gospodarki odpadami.
- Od 1 lipca 2017 r. mamy w Polsce wreszcie jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Pozwoli to także zakończyć fikcyjną selektywną zbiórkę przez podział na "suche" i "mokre" – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. - To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Akcji "Sprzątanie świata – Polska".
W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Organizatorzy zachęcają, by prowadzić działania uświadamiające "na własną rękę" pisząc o nich na portalach społecznościowych, organizując kampanie informacyjne w internecie, przemarsze itp. Warto powiadamiać odpowiednie służby, by informowały o np. dzikich wysypiskach śmieci. Powstała nawet aplikacja, gdzie można taką wiadomość umieścić. Później trafia ona do właściwej gminy.
Pomysłodawcy imprezy zachęcają też, by zebrać zużyte telefony komórkowe, a następnie przekazać je Fundacji Nasza Ziemia. Zebrane w ten sposób środki będą przeznaczone na wymianę sprzętu AGD na nowoczesnych i energooszczędnych w placówkach dla dzieci i osób starszych.
Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu z nagrodami, dostępnego na stronie akcji sprzątanie świata. Placówki edukacyjne bardzo często same organizują sprzątanie terenów wokół nich.
Białostoczanie także chcą sprzątać świat
Urząd miejski w Białymstoku również weźmie udział w akcji i będzie koordynował organizowane w naszym mieście działania. Osoby, które chcą się przyłączyć do wspólnego dbania o środowisko w naszym regionie mogą zgłaszać swoje grupy do Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego do 13 września. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 85 869 6495.
Uczestnicy akcji sprzątanie świata zostaną zaopatrzeni w szare worki na odpady komunalne i papier, żółte – na plastik, zielone – na szkło oraz rękawiczki ochronne. W sumie na potrzeby akcji zakupiono 5,5 tys. worków (3 tys. szarych oraz po 1,2 tys. żółtych i zielonych) oraz 30 tys. rękawiczek ochronnych.
– Akcja sprzątania świata, a szczególnie lokalnych podwórek, terenów wokół szkół i przedszkoli cieszy się dużym zainteresowaniem w Białymstoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To pokazuje, jak duża jest świadomość ekologiczna naszych dzieci i młodzieży - dodaje.
W ramach sprzątania świata 15 września w godz. 12.00-16.00 odbędzie się piknik ekologiczny. Przy Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A zaplanowano m.in. gry, zabawy i konkursy ekologiczne oraz dmuchańce i mnóstwo innych atrakcji dla dzieci.
Akcja sprzątania świata odbędzie się w dniach 15-17 września.
justyna.f@bialystokonline.pl