Codziennie papierosa zapala 33,5 proc. dorosłych mężczyzn (czyli 5,2 mln mężczyzn) oraz 21 proc. dorosłych kobiet (czyli 3,5 mln). Wyniki te nie napawają optymizmem, jeśli dołożymy do nich prognozę, że zgony z powodu palenia tytoniu na świecie wzrosną z 4,2 milionów rocznie w roku 2000 do 10 milionów rocznie w latach 2025–2030. Wynika to z faktu, że palenie przyczynia się do chorób układu oddechowego – wywołuje raka płuc oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). To właśnie palenie jest jedną z głównych przyczyn umieralności między 35-65 rokiem życia.
Dlatego też 15 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, który ma zachęcać do rozstania się z nałogiem. W rzuceniu palenia przydatna może być bezpłatna internetowa platforma iCoach. Dostępna w 23 językach Unii Europejskiej, w tym również w polskim, dostosowana jest zarówno dla osób, które palą i nie chcą rzucić palenia, dla tych, którzy chcą wkrótce zerwać z uzależnieniem, jak i dla tych, którym już to się udało, ale boją się, że wrócą do nałogu. Projekt realizowany jest w ramach kampanii Komisji Europejskiej "Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma".
Z kolei dzień wcześniej – 14 listopada – obchodzony jest Światowy Dzień POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Motto tegorocznej akcji brzmi "Nie jest za późno!". To optymistyczne hasło ma zachęcić zarówno do badań profilaktycznych, jak i działań w trosce o płuca pacjentów.
Obchody organizuje Grupa Gold - Światowa Inicjatywy na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Działania edukacyjne w Polsce prowadzi Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.
anna.d@bialystokonline.pl