Nie dokarmiajmy gołębi latem - apelują specjaliści

2013.06.30 00:00
Do obecności gołębi w miejscach publicznych jesteśmy już przyzwyczajeni. Przylatują, bo dokarmiający je mieszkańcy i turyści zapewniają im łatwy pokarm. Zimą takie działanie jest wskazane, ale latem - wręcz przeciwnie.
Nie dokarmiajmy gołębi latem - apelują specjaliści
Dokarmianie gołębi znacząco wpływa na estetykę miasta

Problem związany z dokarmianiem gołębi w miesiącach letnich jest powszechny, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Walkę z nieczystościami powodowanymi przez gołębie zdecydowały się podjąć Łódź i Lębork. Pomysł wprowadzenia zakazu dokarmiania ptaków jest rozpatrywany także w Lublinie, a w ostatnich tygodniach głośno było o sytuacji w Krakowie. Problem jest aktualny w Katowicach.

W Białymstoku akcja edukacyjna zniechęcająca do dokarmiania gołębi odbyła się w 2010 r. Nie obowiązuje jednak u nas uchwała wyraźnie zakazująca dokarmiania ptaków.

Regularnie dokarmiając zwierzęta przyzwyczajamy je do zdobywania łatwego pokarmu. Gołębie rezygnują z samodzielnego poszukiwania pożywienia. W ten sposób człowiek ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty skłaniające te ptaki do przetrwania bez pomocy ludzi.

- Dokarmianie gołębi w okresie letnim zasługuje, by zostać uznane za hodowlę dzikich zwierząt bez zezwolenia. Niekontrolowany wzrost liczebności ptaków miejskich odbija się na przechodniach – wyjaśnia Paweł Ćwierzyński, z jednej z firm specjalizujących się w profesjonalnym odstraszaniu gołębi.

Nadmierne spożywanie przez nie pokarmu, powoduje ich szybkie tycie. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że gołąb z powodu swojego ciężaru nie jest w stanie wznieść się do lotu, co może skończyć się chociażby potrąceniem przez samochód. Duża ilość gołębi żyjących w przestrzeni miejskiej, przyczynia się do roznoszenia różnych zarazków, które mogą powodować choroby odzwierzęce. Gniazda tych ptaków są źródłem wielu ektopasożytów, pcheł, roztoczy czy ptaszyńców.

Wreszcie, z powodu gołębich zanieczyszczeń bardzo cierpi estetyka miasta. Widok odchodów na szybach, elewacjach, gzymsach czy chodnikach może odstraszać. Faktem jest, że w wielu polskich miastach, na przykład w Krakowie, zabytki są już zabezpieczone specjalnymi kolcami.

- Resztki jedzenia, trafiające na chodniki oznaczają więcej śmieci oraz dużą ilość gołębich odchodów, na które narzekają przechodnie. Wciąż jednak są osoby, które myślą, że w ten sposób pomagają miejskiemu ptactwu – mówi Ćwierzyński.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1557 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39