Zamknięcie 11 największych hipermarketów
Jedenaście hipermarketów kompaktowych Tesco ma zbyt dużą powierzchnię, aby zostały przekształcone w dyskonty Netto. Dlatego przejęte przez spółkę Salling Group (właściciela Netto) sklepy Tesco zostaną zamknięte. Są nimi hipermarkety z miejscowości: Jelenia Góra, Stargard, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Świdnica, Szczawno Zdrój, Skierniewice, Rybnik, Stalowa Wola i Piła. Jeżeli chodzi o województwo podlaskie zamknięte zostanie Tesco przy ul. Kościuszki 103 w Suwałkach.
Pierwsze cztery sklepy Netto w miejsce dawnych supermarketów Tesco otwarto w zeszły czwartek (27.05). Natomiast do końca roku aż 150 obecnych placówek Tesco zmieni szyld na Netto.
Spółka Salling Group właściciel Netto, w marcu 2020 r. sfinalizował przejęcie 301 sklepów Tesco i dwóch centrów dystrybucyjnych. Jednak z transakcji wyłączono 19 hipermarketów - część z tych sklepów znalazła innych właścicieli m.in. Kaufland, Carrefour czy Leroy Merlin.
Będą zwolnienia grupowe
O zamknięciu sklepów i zwolnieniach pracowników poinformowali na Facebooku związkowcy z działającej w Tesco Polska organizacji "NSZZ Solidarność". Zwolnienia grupowe obejmą 404 pracowników na stanowiskach podstawowych i 58 na kierowniczych. Odbędą się w okresie do 21 czerwca do 31 sierpnia.
"Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy w innych jednostkach firmy" - wynika z komunikatu związkowców.
Ponadto wszyscy, którzy z firmy będą musieli odejść otrzymają odprawę pieniężną w wysokości zgodnej z postanowieniami ustawy.
Netto jest europejską siecią supermarketów duńskiego koncernu Salling Group. Pierwszy sklep Netto otwarto w 1981 r.w Kopenhadze. Pierwszy sklep Netto w Polsce powstał w 1995 r. w Szczecinie.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl