Skąd wziął się pomysł na stworzenie Nerdoteki?
Sebastian Kochaniec: Wszystko zaczęło się od paru spotkań w Książnicy Podlaskiej na Dziesięcinach. Kiedy w 2021 roku wystartowały Planszówki Johnny'ego i Mateusza, ja pełniłem w tym czasie funkcję bibliotekarza i organizowałem spotkania, na których gromadziliśmy mieszkańców osiedla, głównie młodzież, aby dyskutować na różnorodne tematy. Podczas jednego z tych spotkań rozmawialiśmy o grach. Zapytałem się wtedy uczestników dlaczego tak właściwie grają w gry. Odpowiedzieli, że dla nich wcale nie chodzi o fotorealistyczną grafikę, czy też o rozrywkę, a o fabułę i doświadczanie historii. Wtedy w mojej głowie zrodził się pomysł, aby poprzez gry przyciągnąć ludzi do biblioteki i poprzez to medium animować czytelnictwo. Książka w takim układzie może być tak jak w grach - dojściem do celu, natomiast cała otoczka niech służy temu, aby ludzie przyszli do biblioteki.
I chyba przychodzą. Ilu ludzi przyciągnęliście do biblioteki?
Całkiem sporo! Dobrym przykładem jest NerdFest, czyli nasza gigantyczna impreza. Przez weekend przewinęło się wtedy przez bibliotekę ponad 3 tys. osób, z czego wielu ludzi przyszło tutaj pierwszy raz. Przyszli nie po książkę, a dlatego, bo działo się coś związanego z ich zainteresowaniami. Po organizacji NerdFest pojawiła się refleksja, że przyciągnęło to co prawda dużo ludzi, ale jak to przekłada się na czytelnictwo? Zaczęliśmy się wtedy nad tym zastanawiać i wtedy przypomniała mi się rozmowa na temat gier w Książnicy Podlaskiej na Dziesięcinach.
Można zatem stwierdzić, że Książnica Podlaska podnosi czytelnictwo na zupełnie nowy poziom.
To zaprocentowało niesamowicie. Na szkolenie dla platformy GoodBooks, w którym mówiłem o grach i jak to funkcjonuje w Białymstoku, zapisało się ponad 400 osób. To pokazuje jak ogromne jest zainteresowanie tematem gier w bibliotece i wprowadzaniem innowacyjnych form jej promocji. Biblioteka powinna być takim miejscem, do którego każdy może przyjść, poczuć się fajnie, odpocząć, popracować, poczytać, ale również spędzić czas doświadczając różnych narracji, w jakiej formie każdemu pasuje, a my takie formy staramy się modyfikować, podążać za trendami i stale wychodzić naprzeciw potrzebom.
Czym więc dla ciebie w tym kontekście jest biblioteka?
Istotą biblioteki w gruncie rzeczy tak naprawdę nie jest książka, tylko treść, czyli pewnego rodzaju opowieść. Biblioteka to jest takie miejsce, które gromadzi niesamowitą ilość opowieści i narracji, które są udostępniane w różnych formach. Są audiobooki, książki pisane brajlem, czy też interaktywne książki dla dzieci. Dlaczego więc do tego woreczka treści nie dorzucić gier wideo? Wobec tego biblioteka nie jest tylko magazynem książek, ale miejscem doświadczania narracji w różnej formie i w różny sposób. Właśnie od tej myśli wywydzi się nazwa nowego projektu.
Nerdoteka. Co to słowo właściwie oznacza?
Nazwa nawiązuje do naszego konwentu. Skoro był NerdFest, to może to być Nerdoteka, czyli taka biblioteka dla każdego nerda, miłośnika kultury popularnej oraz wszystkiego, co jest z kulturą związane. Publiczność, która do nas przyszła w ramach NerdFest to byli właśnie ludzie, którzy funkcjonują w środowisku nerdowskim, interesują się niszowymi rzeczami, ale również tymi, które są w popkulturze niesamowicie obecne. Właśnie te osoby szukały swojego miejsca i znalazły je tutaj. Postanowiliśmy więc iść za ciosem i zrodziła się Nerdoteka. W jej ramach odbywają się u nas takie spotkania jak Planszówki Johnny'ego i Mateusza, i te z grami wideo.
Wielkimi krokami nadchodzi kolejne spotkanie Nerdoteki. Czego mogą spodziewać się uczestnicy?
Ruszamy pełną parą już 25 marca. Będą oczywiście planszówki, natomiast w Galerii Parter odbędzie spotkanie dyskusyjne poświęcone klockom lego w popkulturze. Naszym gościem będzie Łukasz Więcek, czyli ambasador lego, który budował naszą książnicę z klocków. Będą również warsztaty, wystawka związana z klockami i quiz na temat wiedzy o lego. Grą spotkania będzie "LEGO 2K Drive", czyli wyścigówka z klocków, jedna z nowszych produkcji. Kiedyś przeczytałem, że lego to najlepsza zabawka na świecie, ponieważ niesamowicie rozwija kreatywność. Możemy budować wedle instrukcji, ale również możemy dzięki nim dawać upust naszej wyobraźni. Wszystkich fanów gamingu, lego i oczywiście Łukasza - serdecznie zapraszamy. To spotkanie pokaże czym Nerdoteka tak naprawdę jest.
Więcej informacji na temat najbliższego spotkania Nerdoteki:TUTAJ.
24@bialystokonline.pl