Tempo szczepień siada
Punkty szczepień przeciwko COVID-19 zaczynają świecić pustkami, z dnia na dzień coraz mniej osób zgłasza się na zastrzyki. Tak jest także w Białymstoku.
- Obecnie nie wygląda to najlepiej. Tempo szczepień siada - nie ukrywa odpowiedzialny za ochronę zdrowia zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. - W niektórych gminach jest kilkanaście procent populacji zaszczepionej - informuje.
Władze miasta zachęcają wszystkich białostoczan, ale też mieszkańców sąsiednich gmin do korzystania z punktów szczepień organizowanych przez gminę. Jest ich trzy.
- Przychodźcie do nas, szczepcie się, można zarejestrować się przez sms, przez maila, można też wpaść tutaj po drodze, wszystkie dane na miejscu zostaną wprowadzone - mówi Nikitorowicz.
Deltę łatwo złapać
- Zaczyna grasować wśród nas wariant delta, odmiana która jest bardzo zaraźliwa. Wystarczy kilka-kilkanaście sekund kontaktu z osobą zarażoną, aby złapać to paskudztwo. Możemy ciężko przechodzić zakażenie, łącznie ze zgonem - mówi koordynator punktu szczepień powszechnych przy ul. Broniewskiego lekarz Łukasz Bielonko.
A tymczasem w Białymstoku jest tylko 37% zaszczepionych.
- To naprawdę niski poziom do utrzymania populacyjnej, zbiorowej odporności. Jeśli chcemy przejść normalnie przez jesień, zimę, święta, to musimy się szczepić. Inaczej będziemy mieli zamykania, otwierania, zamykania gospodarki, a już ona i tak ledwo zipie - podkreśla Bielonko.
On sam codziennie widzi malejące zainteresowanie szczepionkami. Pacjentów jest niewielu.
- To są głównie pacjenci zgłaszający się na drugie dawki. Zainteresowanie pierwszymi dawkami jest znikome. Na punkt szczepień powszechnych robimy 15, maksymalnie 40 szczepień pierwszymi dawkami w ciągu dnia. To jest to kropla w morzu potrzeb - uważa i nie ma wątpliwości, że "mamy broń, która jest skuteczna w walce z transmisją koronawirusa, z zachorowaniami, ze śmiercią, która dotknęła wielu naszych bliskich", więc trzeba z niej korzystać.
Telefon do seniora
By zachęcić do szczepień, miasto zapowiedziało szereg dziań promocyjnych. Pierwsze z nich jest skierowane do osób starszych.
- MOPR będzie zachęcał poprzez kluby seniora i poprzez wykonywane telefony do seniorów, by osoby te wzięły udział w szczepieniach - zapowiada Zbigniew Nikitorowicz. Zaapelował jednocześnie do rządu o większy wysiłek oraz do Kościoła katolickiego, żeby zachęcił wiernych do szczepień.
Zupełnie inna forma promocji adresowana jest do młodych ludzi.
- Poprosiliśmy najlepszych, naszym zdaniem, specjalistów od promocji nieoczywistej, takiej która trafi głównie do osób młodych - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Nie powstydziłby się żaden antyszczepionkowiec
Znana z wiralowych filmików ekipa UpToDate Festival stworzyła - jak na nich przystało - klip z ogromnym przymrużeniem oka, niczym skopiowany z antyszczepionkowych grup czy od youtuberów tropiących spiskowe teorie. W filmie "TV Prawda" pojawia się maszt (5G?) oraz mnóstwo wypowiedzi - jak zapewniają twórcy autentycznych, znalezionych w sieci: "Wierzyć w chorobę, która nie daje objawów i się na to szczepić?", "Jest lato, czym się przejmować?", "Czemu oni dają to ludziom zdrowym, skoro to jest na chorobę?", "Znam ludzi, którzy gorzej czuli się po szczepionce niż przed", a nawet, że w szczepionkach "chodzi o depilację(!) ludzkości". Na koniec idą najlepsze smaczki: "Jakby WHO powiedziało, że g.... jest dobre dla zdrowia, to jadłbyś?", "Wszyscy zaszczepieni na ospę w 1796 roku nie żyją" i "Węże szczepią się? No nie. I żyją dłużej od nas" oraz plansza z adresami 3 punktów szczepień powszechnych w Białymstoku.
FILM DO OBEJRZENIA TUTAJ
Warto dodać, że wszyscy występujący w filmie dorośli są już zaszczepieni z wyjątkiem 3 osób, które zostały ozdrowieńcami w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
- Forma z jaką wyszliśmy działa na emocje, działa też na humor. Poczucie humoru jest wpisane w DNA festiwalu UpToDate i paradokument to forma, która jest z nami od zawsze. Jest to forma, która - odczuliśmy na naszym karku - działa - zapewnia twórca filmiku Cezary Chwicewski.
- Chyba za bardzo wyluzowaliśmy się z wakacjami, upałem, zachłysnęliśmy się tym, że mamy chwilę wolności po ostatniej fali koronawirusa. Jeśli społeczeństwo nie zaczepi się, będziemy mieli czwartą falę. My jako przedstawiciele branży, która jest najbardziej dotknięta mamy dosyć czekania na to, czy pandemia sama ustąpi czy nie - mówi dyrektor festiwalu Jędrzej Dondziło i dodaje, że szczepienia to przyszłość całego społeczeństwa, jego festiwalu, ale i całej kultury.
X X X
Punkty szczepień masowych w Białymstoku:
- Przy Zespole Szkół Mechanicznych: nr telefonu 507 816 804 (zgłoszenia telefoniczne od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-18.00), e-mail: rejestracja@revitapoz.pl, SMS o treści „szczepienie” na numer 507 816 804
- Przy Szkole Podstawowej nr 12: nr telefonu 733 002 717, e-mail: szczepieniarevita@gmail.com
- W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym: nr telefonu 570 003 208, 570 002 335 (zgłoszenia telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, w sobotę 8.00-14.00), e-mail: masowy@uskwb.pl
ewelina.s@bialystokonline.pl